Вс. Авг 1st, 2021

Коли болить голова, ми звично тягнемося за таблеткою. І не замислюємося, чому це з нами відбувається. В яких випадках головний біль говорить про проблеми зі здоров’ям, як з нею впоратися і чому діагноз «вегетосудинна дистонія» — привід змінити лікаря, розповіла невролог Ганна Цвєткова.

Чому болить голова

— Ганна, які бувають типи головного болю? І як зрозуміти, що все серйозно?
— Головні болі можна поділити на первинні і вторинні. Первинні — це ті, у яких немає якоїсь причини, яку можна прибрати.
Вторинні — це коли така причина існує, є те, з-за чого болить голова. Ці причини можуть бути різними — це може бути синусит, пухлина, крововилив, аневризма — що завгодно. Те, що можна усунути механічно або медикаментозно, щоб пішла головний біль.
Часто люди приходять і кажуть: «Чому у мене болить голова? Я не можу знайти причину». Але це ж класно, коли немає причини болю, яку можна знайти.Ганна Цветкованевролог
Коли ми маємо справу з первинними головними болями і немає якихось інших станів і захворювань, що їх викликають, то ми лікуємо самі головні болі. Часто лікарі чують претензію: «Ви ж просто лікуєте біль». У випадку з первинної головним болем, дійсно, це так — ми просто лікуємо біль.
Це така хвороба — головний біль. Або це мігрень, або це головний біль напруги, або якась з відносно рідкісних головних болів. Наприклад, з кластерної головним болем я бачила за все своє життя тільки двох пацієнтів у стаціонарі. Я її, звичайно, впізнаю і не переплутаю ні з чим, це складно забути.
Всі ці головні болі первинні, немає жодної штуки в голові, яка їх викликала, нічого не можна прибрати, відрізати. Треба лікувати саму по собі головний біль, вчитися нею керувати і її контролювати.
— Ми звикли говорити, що біль — це симптом, вона вказує, що щось не так. Чому тоді виникає первинна головний біль?
— Візьмемо ту ж саму мігрень — яскравий приклад, тому що в основному, з нею приходять на прийом (якщо це не рідкісний варіант головного болю). Пояснимо коротко, як ця біль влаштована.
У нас є частина нервової системи, яка посилає інформацію про пошкодження тканин. Наприклад, ви порізали палець або вдарили його (мізинцем стопи об кут напевно, всі вдарялися хоча б раз). Цей біль дуже сильна — на пальці — поріз, або мізинець посинів — але хвилин через десять, а то й раніше, вона проходить. Ми ж не ходимо весь той час, поки не затягнеться подряпина або поріз, з такої ж сильної болем, як у момент травми? Чому? Бо є система, яка передає інформацію в головний мозок про те, що зараз ми поранилися, тут у нас боляче, що сталося, треба прибрати руку від гострого, від гарячого. Але є та система, яка пригнічує це відчуття болю — неможливо жити і постійно відчувати, як у тебе, поки не заживе, болить розрізана подушечка пальця або вдарений мізинець. Якщо знову його зачепити, буде больновато, але це не та ж сама гостра біль — поріг чутливості підвищується, і це не відчувається так гостро. Так працює протибольова система.
Якщо у людини починає часто хворіти голова — це сигнал про те, що «протибольова система не працює нормально. Чутливість обличчя та голови у нас керує трійчастий нерв. Система трійчастого нерва — це його ядро, гілки, шляхи, які передають інформацію далі — в центральний процесор, в кору головного мозку. І при мігрені саме ядро трійчастого нерва «запускає» біль.

Пов’язана біль зі стресом

— Головний біль виникає, як і будь-яка інша, у відповідь на якісь стимули — стрес, надлишок сну, алкоголь і так далі. Люди ведуть щоденники головного болю, вони для себе виявляють тригери нападів головного болю. У кого-то це надлишок кави, у когось- стрес, в тому числі, позитивний — наприклад, ви захистили дисертацію, дуже зраділи, а наступні добу лежите з мігренню, тому що було багато емоцій, напруги, тригер зніс больовий поріг.
Поріг чутливості до цих триггерам при частого головного болю знижується. Це відбувається в системі трійчастого нерва, яка управляє нашою больовою чутливістю. Але пригнічують ефектів недостатньо при частіших епізодах головного болю, при її хронізації.
Виходить, що ядро трійчастого нерва все частіше і частіше активізується. Воно може активізуватися самостійно у відповідь на якісь стимули, неочевидні для людини без мігрені. Наприклад, у когось участь у прямому ефірі перший раз в житті — хвилююча подія — що не викликає головний біль, а у когось викличе.
— Чи може людина не усвідомлювати, що відчуває стрес, а головний біль — свідчити про це?
— Так, психоемоційна напруга — найчастіший тригер головного болю.
— В наших силах виявити стресові ситуації, ведучи щоденник головного болю?
— Так, це дуже важливо. Така «гіперчутливість» провокаторів болю називається сенситизация.
— Це підвищена чутливість?
— Так. Вона буває периферична у волокнах периферичних і центральна — вже в корі, коли протибольові ефектів немає. Це складно влаштований процес.
У людини знижується поріг чутливості до стимулів, які можуть викликати головний біль.Ганна ЦветковаНевролог
При мігрені це закладено генетично — так у людей з мігренню влаштовано ядро трійчастого нерва в центральній нервовій системі. Коли він активізується, болить голова, чисто технічно там відбувається асептичне запалення. Виділяються специфічні білки, вони викликають відчуття болю.
У людей з мігренню під час мигренозной атаки в крові підвищений рівень деяких пептидів, зокрема, CGRP (Calcitonin gene-related peptide — пептид, пов’язаний з геном кальцитоніну. — Приміт. ред.).
Саме цей механізм розвитку болю при мігрені з недавніх пір став часто обговорюватися — з’явилися препарати, які впливають на це ланка.
— Виходить, це специфіка трійчастого нерва?
— Не тільки самого нерва, а його ядра і пов’язаних з ним структур в головному мозку.
З принципово важливого про механізм мігрені: вона не пов’язана з патологією судин, як і головний біль напруги. Я кажу про два найбільш частих види головного болю. Тому судини лікувати не потрібно ні при мігрені, ні за іншого частого головного болю, в принципі.
Другий момент: людина схильний до мігрені, він так влаштований генетично, тому взяти і вирізати її, як апендицит, неможливо.
— Чи означає мігрень, що у людини в організмі щось не так?
— Ні, вона не свідчить про інші проблеми зі здоров’ям.
Але якщо мігрень переходить у хронічну форму, і людина відчуває головний біль половину місяця або більше, то потрібно шукати у такої людини тривогу і депресію. Тому що в цих захворювань схожі механізми розвитку.
Тому біль часто ми лікуємо антидепресантами — тільки визначеними і в потрібних дозах. Якщо біль стає хронічною, часто треба шукати цю психічну складову і теж її лікувати — без цього не вилікувати хронічну біль.
Хронічний головний біль напруги — це дуже часто якась психіатрія — або депресія, або щось більш складне. Там обов’язково потрібен психіатр і обов’язкові антидепресанти, вона набагато важче лікується, ніж мігрень.
— Якщо ви говорите пацієнтові: «Вам треба пошукати причину разом з психіатром», — що він відповідає? Бувають люди, які негативно на це реагують?
— У мене таких пацієнтів не було вже давно. Категорично негативних реакцій немає. Я ж не кажу: «Вам до психіатра». Це все-таки довгий прийом, ситуація обговорюється. Є скринінгові тести, критерії депресії, те, про що потрібно розпитувати, виявляти. Потім потрібно дивитися на пацієнта — можуть бути паралельно ще якісь стани, хвороби.
Приходить, скажімо, жінка років 60, у неї мігрень, гіпертонія, цукровий діабет, є ожиріння, вона, недавно овдовіла, погано спить — там маса факторів, на які треба впливати, крім мігрені самої по собі. Вона не симптом якихось захворювань, але може погіршуватися при погіршенні загального здоров’я, як фізичного, так і психічного.

Як лікувати мігрень — антидепресанти, ботокс і інші методики

— Які існують стратегії лікування мігрені? Просто глушити знеболюючими неправильно?
— Це неправильно, але з мігренню завжди є такі вила — її напади потрібно лікувати обов’язково.
Головний біль напруги відносно легка. Ти вийшов, прогулявся, змінив обстановку, відпочив, розслабився, вона пройшла. Ліг спати — пройшла. Її описують як трошки стискає, як туга шапка або каска, обруч. Але принцип такий: пішло напруга, і пішла головний біль. З такою епізодичній болем до лікаря не ходять, якщо вона не часта. Якщо вона часта і хронічна (від 15 днів в місяць і більше), то треба записуватися до невролога, а потім іноді і до психіатра.
При мігрені є лікування, спрямоване на купірування нападів. Їх потрібно лікувати правильно.Ганна Цветкованевролог
По-перше, рано; по-друге, препаратом в правильній дозі.
Триптаны — добре досліджені препарати, у них є певні дозування, їх треба дотримуватися, не треба пити півтаблетки.
«Я вип’ю півтаблетки цитрамону, а якщо не допоможе, ще половину», — це все з мігренню не працює. Препарати потрібно приймати своєчасно, у повній дозі, запивати водою в достатній кількості, а не так: проковтнув і пішов, вона де-то повзе по стравоходу 40 хвилин, ще розвинулася мігренозних атака, а поки препарат розчиниться і всмокчуться, вже нудить.
— Треба приймати таблетку, а не півтаблетки, з достатньою кількістю води? Не терпіти головний біль, якщо це можливо?
— Якщо людина розуміє, що починається мігрень, її потрібно лікувати обов’язково. Якщо вона рідкісна, то можна купірувати її препаратами та не боятися випити «цю жахливу таблетку».
Коли головний біль буває дуже часто (а раз в тиждень — вже досить часто), то стає зрозуміло, що як-то ситуація недобре розвивається.
Іноді людина говорить: «Ні, я часто таблетки не п’ю», — а потім виявляється, що в кожній сумці, звичайно, лежить цитрамон або щось ще (це не реклама цитрамону, просто його часто приймають). Якщо більше 8-10 днів прийому триптанов або комбінованих анальгетиків в місяць або більше 15 інших препаратів — аспірин, нурофен, — то високий ризик розвитку вторинного головного болю з-за надмірного вживання препаратів. Мало того, що була мігрень, ще зверху додається лікарська індукована головний біль, її лікувати дуже важко.
Лікарсько-індукована головний біль — це коли крім епізодів звичної болю, практично щодня людина ходить з «тупий» головою, йому неприємно, він весь час п’є знеболюючі, вже боїться їх не випити. Але від того, що він багато п’є, йому стає гірше, тому що приєднується друга хвороба, яку теж складно лікувати. Іноді її лікують у стаціонарі, капають гормони, щоб зняти цю звичку до анальгетиків, хоча це не наркотичні, а звичайні препарати.
Лікарсько індукована біль потребує лікування, контролю, регулярного відвідування лікаря, поки ти з цього стану не вийдеш.Ганна Цветкованевролог
Деякі з нього і не виходять, просто не знаходять в собі сил з цим впоратися.
Якщо ми говоримо про методи профілактики, профілактичне лікування повинно вплинути на напади, як мінімум, зробити їх в два рази рідше, зробити більш сприйнятливими до знеболюючих пігулок, щоб вони швидко і ефективно купірували напади і зробити їх в цілому легше, щоб дні з головним болем були менш важкі.
— Припустимо, я п’ю за такою схемою — 10 таблеток на місяць. І не пити дуже страшно, і незрозуміло, як прибирати.
— Тоді потрібно розглянути як медикаментозну профілактику (це профілактична терапія), так і немедикаментозну (про неї можемо поговорити пізніше). Це деякі кардіологічні препарати — бета-блокатори; препарат від артеріального тиску, який діє на мігрень; це протибольовий антидепресанти, які показали ефективність відносно мігрені; це один протиепілептичний препарат.
Звичайно, є певні обмеження до застосування цих препаратів. Зазвичай потрібен індивідуальний підбір терапії, не всім підходять бета-блокатори, мало кому взагалі підходить цей протиепілептичний препарат із-за того, що когнітивні функції при ньому знижуються, міркувати важко — працює активна людина, швидше за все, відмовиться від такої терапії.
Зараз є антитіла до рецепторів запального білка CGRP, робляться ін’єкції один раз на місяць, вони блокують рецептори до цього білку, він не може впливати на свою «точку програми», відповідно, немає болю.
— Я читала, що у ботокса є побічний ефект — це розслаблення м’язів і зниження головного болю.
— Ботокс працює тільки при хронічної мігрені. Тобто, якщо у людини 8 днів на місяць болить голова, протокол ботулинотерапии не спрацює. Якщо у нього від 15 днів болі і більше (є критерії відбору на цю терапію), тоді спрацює. Раз у три місяці визначена висока доза ботулотоксину A вводиться по конкретних точкам, є протокол, PREEMPT 31-39 точок. Процедура повторюється кожні три місяці.
— Ботокс розслабляє якісь м’язи?
— Розслабляє, так. Ін’єкції робляться по колу в області голови і трапецієвидні м’язи. Ботокс зменшує ту саму сенситизацию, периферичну гіперчутливість нервів. Також він блокує сприйнятливість у чутливих волокнах до тих же самим запальних білків, ці рецептори, CGRP.
Але все одно, сказати, що є якийсь універсальний засіб від мігрені, навряд чи можливо. Так, є антитіла до CGRP. Це, звичайно, революція в лікуванні мігрені. З-за високої ціни ця терапія не всім доступна, але вона дуже ефективна.
— Розкажіть, будь ласка, детальніше про антитіла.
— Це підшкірні ін’єкції, які робляться один раз в місяць. Людина приходить у клініку, йому роблять укол. В якомусь найближчому майбутньому вони будуть, швидше за все, доступні в аптеках, щоб можна було першу ін’єкцію зробити в клініці і оцінити переносимість, і далі вже робити самому собі, тому що технічно це дуже просто.
При мигренозной атаці ми відчуває сильну біль у тому числі тому, що «запалився» ядро трійчастого нерва, виділяється больовий білок, він називається кальцитонін-ген пов’язаний пептид (КМСП) або CGRP. До його рецепторів зробили антитіла, тобто до тих місцям у клітках, куди він приєднується до його точок програми, простою мовою. Коли вони заблоковані, він, відповідно, не може на них впливати. І болю немає.
— Це дорого?
— Дорожче, ніж бета-блокатори і антидепресанти, 17 тисяч рублів в місяць коштує одна ін’єкція, курс лікування передбачає 6-12 місяців терапії. У нашій країні ця терапія значно дешевше, ніж в США і в Європі. Російські виробники в 2020 році вийшли на наш ринок, і зараз ця терапія досить доступна в порівнянні з іншими країнами. Там вона ще дорожче, але, правда, входить в страховку, там інша система.

Похожие статьи:  Секреты долголетия, или как прожить 100 лет без врачей

Зачем вести дневник головной боли

— Якщо я постійно приймаю таблетки від головного болю, і піти з них страшно, то треба йти до невролога і підбирати якісь замісні препарати?
— В ідеалі, треба спочатку місяць вести щоденник головного болю, щоб чітко розуміти, скільки днів на місяць у вас з болем і таблетками.
— Що має бути в цьому щоденнику?
— Два найбільш важливих пункти: скільки днів в місяць боліла голова — неважливо, важка або легка біль — і скільки днів пив таблетки. Для першого разу ця інформація дуже важлива, і вже її досить.
Можна використовувати «Мигребот» в Телеграме, можна завести собі красиву табличку або завантажити її десь, і там писати.
— Що таке «Мигребот»?
— «Мигребот» — це прекрасний винахід московської Університетської клініки головного болю, це бот в Телеграме або в месенджері Facebook, який запитує вас (ви самі задаєте час для цих питань): «Боліла у вас сьогодні голова?» Ви відповідаєте — так/ні, голосовалка. Він запитує: «чи Пили ви таблетки?» Ви пишете: «Пила нурофен 400 мг». Зазначаєте: «Допомогло/не допомогло?»
Ви даєте в «Мигреботе» адреса електронної пошти, можна дати адресу електронної пошти лікаря. Я стала давати пацієнтам на прийомі свою електронну адресу, і перед наступним прийомом пацієнт надсилає на мою пошту звіт з «Мигребота», тобто мені приходить вже готова таблиця. Приміром, ми бачимо, що в червні було 20 днів з болем, у вересні — 25, у жовтні пацієнт почав профілактичну терапію, все те ж саме, нічого не допомогло, потім ми поміняли терапію, і напади стали рідше. Там всю динаміку можна відстежити.
Якщо не вести щоденник головного болю, неможливо зрозуміти, скільки пив таблеток. Тому що якщо таблетка допомогла, все — ти забув, що її прийняв. І потім на прийомі сидиш: «Ну, не знаю, чотири або п’ять я прийняла, може, шість чи вісім».
— Чи треба вказувати у щоденнику якісь чинники стресу, погоди, більш детально шукати причину болю?
— Так, це все можна і потрібно також вказувати, в тому числі, в «Мигреботе», він запитує: «Хочете щось розповісти про напади?» Ви вибираєте «так». І він видає вам варіанти найчастіших тригерів. Зручно, що не треба писати, заповнювати, можна просто пальцем потикати, що було: тривога, стрес, недосипання, пересип, алкоголь… Чи можна додати щось своє, дописати.
У нас в клініці (я працюю в «Сімейної» на Київській) є готові матеріали для пацієнтів у паперовому вигляді — декому подобається вести таблички, ставити хрестики, писати собі: «Вино, один келих, лягла спати о 23:00, біль на 9 балів».
— Важливо уважно і чесно оцінювати свій стан. Нещодавно у моєї знайомої був сильний гіпертонічний напад, потім лікарі, не знайшовши ніякої причини, запитали: «Може бути, це у вас від нервів?» Вона говорить: «Я не нервувала». А буквально за пару днів до цього у її чоловіка була складна операція. Я кажу: «Як ти не нервувала? Адже чоловік був в лікарні на операції!» — «Ну, може бути». Людина іноді сам не розуміє, що у нього був стрес.
— Так. Щоденник дозволяє дізнатися свій організм і його реакції на якісь речі. Це дуже важливо, тому що, вже виходячи з цього, можна шукати підходи до немедикаментозного купіруванню нападів.
Наприклад, людині прописують фізичне навантаження — є така штука: чим більше фізичної активності, тим менше хронічного болю. Лікування будь-якого болю і депресії передбачає все-таки регулярну фізичну активність — не якийсь лютий кроссфіт і підйоми тягарів, але хоча б півгодини в день жваво поворухнутися потрібно обов’язково.

— Колега розповіла, що з тих пір, як почала щодня бігати, у неї повністю пішли багаторічні мігрені. Вона каже: «Тепер боюся кидати бігати».
— Правильно, не треба кидати бігати, треба закріпити результат і півроку побігати. Такого багато, просто треба знайти, що підходить. У тому ж щоденнику зазначати: «у мене була силова тренування», або «я бігала», або «від цієї тренування я дуже втомилася, стало ще гірше, голова боліла». Або навпаки, ви вибрали щось, що вам підходить, і ви бачите, як головні болі стають рідше, дивіться, в якому ритмі особисто вам потрібно тренуватися. Скільки кави можна випити, щоб не заболіла голова.
Є дуже багато нюансів звичайної побутової життя, які впливають на перебіг головного болю.
— Запахи, наприклад, можуть бути тригерами головного болю?
— Деякі пацієнти кажуть, що так — у них запахи провокують біль. Може бути, це не тригери. Коли поступово починається мігрень, чутливість до всього підвищується. Це може бути симптомом починається мігрені, коли здається, що зараз був різкий запах — він добив, й голова заболіла.
Але мігрень починається раніше, ніж болить голова — з не дуже гарного загального стану, воно поступово погіршується, і приєднується головний біль, або аура і головний біль. І потім вже, після мігрені, людина себе погано почуває. Навіть якщо він лікувати напад швидко, це не завжди покращує самопочуття в цілому.
Хвороба ця не найприємніша.
Від мігрені ніхто не помер, але вона псує якість життя.Ганна Цветкованевролог

Як лікувати головний біль у дітей

— У дітей і підлітків буває головний біль? І що в такому випадку робити?
— Так, у дітей болить голова. Мігрень — це взагалі хвороба молодого віку, вона часто виникає або в пубертате, або навіть може бути у маленьких дітей, у школярів та дошкільнят. Вона може виглядати по-іншому, це може бути двостороння біль. Мігрень у дорослих часто — одностороння головний біль. У дітей зазвичай просто вся голова болить.
Також у дітей бувають мігрені з періодичним болем у животі і блювотою. Треба йти з дитиною до невролога і в будь-якому випадку розбиратися — виключати вторинні головні болі, потрібен огляд лікаря.
— Як лікувати дітей в цьому випадку?
— Можна приймати ліки, але не триптаны, звичайно. У багатьох біль добре купірується звичайними, дозволеними для дітей препаратами.
У дітей потрібно переглядати спосіб життя: кількість сну, відпочинку, тієї ж фізичної активності — це дуже сильно впливає, як і емоційний фон.
Тут ті ж підходи, що до дорослих, просто за вирахуванням ряду препаратів, які дітям не дають.
Звичайно, не треба лікувати мігрень ноотропами, судинними препаратами — ні дітям, ні дорослим. Не треба проводити курси уколов, лікування, поліпшує живлення мозку, всякі екстракти різних мізків великих ссавців, свиней, корів та інше — це не працює.

ВСД — це діагноз чи міф?

— Часто говорять про вегетосудинну дистонію. Вона існує чи це міф?
— Це міф. Не хвороба, а діагноз, який звалюються скарги на все підряд — тут і головні болі, і просто втома і депресія, і анемія. Все, що завгодно, під IRR може пройти — і патологія щитовидної залози, і початок цукрового діабету.
Будь-які скарги, пов’язані зі слабкістю, втомою, поганим самопочуттям і прискореним серцебиттям, головним болем і непритомністю, списуються на ВСД. Загалом, це не зовсім правильно. Потрібен нормальний діагноз, і тоді вже адекватний підхід до людини з цими скаргами.
— Якщо невролог говорить про вегетосудинну дистонію, то треба міняти лікаря?
— На жаль, так.
— Нас запитують: якщо у дитини починає боліти голова, коли треба вирішувати складні завдання або коли викликають до дошки, що це означає?
— Я не дитячий лікар, відразу скажу, але я приблизно уявляю собі ситуацію. Напевно, треба якось психологічно з цим працювати, тому що людина настільки напружується від необхідності вийти до дошки, що це буквально провокує головний біль. Що такого — вийти до дошки, чому це настільки лякає, бентежить? Погано ти відповів, ну, і що?

Робити МРТ при головних болях

— Може допомогти при мігрені остеопат? Допомагає щось, спрямоване на боротьбу з остеохондрозом, типу масажу шиї? Бо часто говорять: із-за проблем з шиєю у вас щось пережимається, недостатнє кровопостачання голови, і від цього голова болить. Як ви до цього ставитеся до остеопатам і взагалі до остеохондрозу як до причини?
— Остеопатія можлива при болю спині. При мігрені вона неефективна, бо нагадаю, мігрень — це генетично обумовлена головний біль, до неї є схильність, людина вже так влаштована, у нього так працює нервова система. Біль ніяк не пов’язана ні з кістками, ні з м’язами, ні зв’язки, ні з міжхребцевими дисками/грижами/протрузії, ні з судинами, які несуть кров у голову.
Другий момент: ніщо не перетискає нам ніякі артерії шиї від того, що ми довго сидимо, тягали тяжкості, крутили головою або щось таке. За винятком гострих скоропомощних ситуацій, начебто дисекція — розшарування стінки артерії і розвитку на цьому фоні ішемічного інсульту, але там вже не до мігрені, як ви розумієте.
Остеохондроз сам по собі, який дуже розійшовся скрізь як медичний термін, що насправді означає захворювання дитячого та юнацького віку, певну деформацію в грудному відділі хребта, яку виправляють ортопеди. Чи не виправляють, якщо в цьому немає необхідності. Коли це все закостеніла, вже все. Остеохондроз — це не біль у шиї, остеохондроз — це не грижі, протрузії та інші дегенеративні або, як ще кажуть, вікові зміни в хребті.
Боротися з остеохондрозом — це як боротися з сивиною, з зморшками або з якимись іншими звичайними змінами тіла протягом життя.
Щоб хребет і м’язи не хворіли, нам потрібно знову ж регулярно рухатися, потрібна фізична активність. Всякі знахідки на МРТ — просто протрузії, невеликі грижі, коли ми чітко бачимо, що це грижа, тут зліва корінець, болить ліва нога або рука, і грижу треба прибрати — це вже до нейрохірурга, і тоді у вас пройде. Якщо у вас не така картинка, а просто часто болить спина, ви пішли, зробили МРТ, а там все в грижах, то не з-за гриж вона болить. Подивіться на них, забудьте і йдіть у спортзал, на лікувальну фізкультуру, в басейн.
Масаж не може допомогти при впливі на мігрень, але коли людина приділяє собі увагу, відводить себе на масаж і там розслабляється, це в деякому роді знімає загальне напруження, це один з варіантів релаксації.
Способи розслаблення і всіляка тренування себе розслабляти тими способами, які вам підходять, дуже позитивно впливають на перебіг больових синдромів, у тому числі, і мігрені.
— Може МРТ в ситуації з головним болем показати, що в голові щось не так, або немає сенсу робити?
— Вона покаже. Майже у всіх людей з мігренню є якісь судинні дрібні вогнища в голові, вони лякають пацієнтів, тому що у висновку написано: «МР-картина енцефалопатії, поодинокі судинні вогнища». І починається: судини погані, треба їх лікувати. Але ці осередки себе ніяк не проявляють. І не мають клінічного значення — поки незрозуміло, про що вони. Швидше за все, ні про що.
У людей, У яких мігрень з аурою, трохи вище ризик ішемічного інсульту, але це крихітні цифри.Ганна ЦветковаНевролог
І там є нюанси: не треба палити, не треба при мігрені з аурою приймати комбіновані оральні контрацептиви, щоб не стався інсульт.
Потрібна МРТ при головному болю?.. Коли людина приходить на прийом в перший раз і описує свою мігрень — мігрень лякає, вона може бути настільки сильною, що здається, що там або пухлина, або аневризму розірвало — МРТ не потрібно. Первинна головний біль діагностується в інтерв’ю з пацієнтом. З ним розмовляєш, з’ясовуєш масу різних моментів, і, виходячи з цього, ми отримуємо діагноз, яка це головний біль. У більшості випадків не треба приходити на прийом з МРТ.
Іноді, якщо це якась рідкісна головний біль, може бути необхідне дообстеження, але на прийомі вирішується, що це буде — МР-ангіографія, МРТ з контрастом, прицільна МРТ якого-небудь кавернозного синуса або нерва якогось, точки виходу в основі головного мозку. Це потрібно робити вже на очному огляді пацієнта, слухати його в першу чергу, дивитися і тоді вже вирішувати. Зазвичай при мігрені, при головного болю напруги не потрібно ніяке МРТ.
— Ви говорите: слухати пацієнта, дивитися його… Здається, так рідко це буває на лікарських прийомах, коли розбираються з твоєї головним болем.
— Час прийому може бути дійсно обмежена, тоді треба діяти строго по цим питанням: скільки днів з болем, скільки без болю, скільки ви п’єте таблетки, і чітко питати за критеріями. У будь-якому випадку, ці питання повинні бути задані.
— Кілька років тому я брала інтерв’ю у одного американського лікаря, його називають одним із прототипів доктора Хауса, він хороший діагност. Він розповідав, що у нього є список з 100 питань або навіть більше, на які пацієнти відповідають до прийому. І там були незвичайні. Наприклад, у жінки з головним болем в опитувальнику був такий питання: чи не було у вашій квартирі або будинку нещодавно якогось глобального ремонту та перепланування? Вона відповіла: так. Вона собі спальню зробила на місці колишньої кухні. І з’ясувалося, газова труба була погано запаяна — у неї в кімнаті був витік газу. Вона стала причиною її поганого стану. Наскільки важливо всі ці деталі помічати.
Фактор, який люди часто відзначають — погодні умови. Знаю, що багато лікарі досить скептично ставляться до метеозалежності і вважають, що зміни погоди ні на що особливо не впливають. Яка ваша точка зору?
— Офіційно не доведено вплив погоди на частоту головного болю або чогось ще. Метеозалежності фізіологічно не існує.
Тим не менш, судячи з опитувань і щоденникам, зміна погоди часто розцінюється як тригер.
Як я до цього ставлюся? Аж ніяк. Людина для себе відзначив — ласка, якщо він так відчуває, нехай. На це все одно вплинути не можна, це не модифікується фактор. Ми ж не можемо вплинути на клімат, на погоду, якщо тільки не переїхати куди-небудь в Таїланд.
На прийомі я з людьми не заперечую: є метеозалежність чи ні. Припустимо, вона є. Що далі? Все одно з цим зробити нічого не можна. Якщо в цей день мігрень, її потрібно лікувати. Якщо вона чотири або десять разів на місяць, потрібна профілактична терапія, і не важливо, вона залежить від погоди чи ні.

Похожие статьи:  Как быть счастливым и успешным в любви

Когда пора обращаться к врачу

— Давайте підсумуємо. Якщо головний біль не часта, кілька разів в місяць, припустимо, 3-4 рази, і вона може виникати від якихось різних речей — то тут ми можемо просто пити таблетки від головного болю, не терпіти, прибирати її. Правильно?
— Так, треба навчитися правильно купірувати напади, але знову ж таки ці два, три, чотири рази можуть бути різні. Це може бути три години з болем або чотири, а мігрень може тривати до трьох діб. Або людина може сказати: «У мене болить голова два рази на місяць, але ці два рази за 72 години». Тоді вже теж треба розглядати питання профілактики.
— Якщо голова болить дуже сильно, з блювотою або якимись ще важкими симптомами, це якось впливає на загальну картину?
— Це впливає. Ті, у кого мігренозні атаки доходять до такого ступеня — рано не купировались з якоїсь причини або неправильно купировались, або просто дуже швидко розвинувся напад і настільки все розійшлося, що не спрацювали препарати — просто випадають з життя пара днів.
— Чи впливає така картина на підхід до лікування?
— Впливає, звичайно, додаються протиблювотні препарати. Якщо це менструальна мігрень, про яку жінка точно знає, що напередодні першого дня циклу буде найтяжчий напад на місяць — там є минипрофилактика, ліки для купірування нападу починають приймати за кілька днів до передбачуваного дня мігрені.
Взагалі, стратегії дуже різні. Сама по собі мігрень не тільки у кожного пацієнта своя — у одного і того ж людини бувають різні типи нападів, і вони можуть по-різному купуватися. Тому як її лікувати універсально, звичайно, ні в якому блозі не напишеш: пийте ось цю таблетку, і все буде ОК.
— Якою має бути позначка, що треба йти до лікаря і розбиратися?
— Я завжди питаю: «У вас голова болить з 15 років, а чому ви зараз вирішили прийти до лікаря?» Різні бувають маячки. Комусь це просто набридає, у кого-то не дуже сильні, але часті болі, він постійно п’є знеболюючі, і хтось йому сказав: «Чому ти тягаєш скрізь свої таблетки, сходи вже до лікаря». Кого-то дійсно вимотує частий головний біль або важкі напади. У кого-то голова болить раз у півроку, але він захотів прийти і розібратися.
Є «червоні прапори» при головному болю, але це, швидше, інформація для лікарів. Це ті ситуації, коли обов’язково потрібно призначити МРТ. Вперше виникла після 50 років головний біль; головний біль, при якій ми бачимо у людини якісь інші неврологічні симптоми — порушення чутливості, рухів, координації, щось ще — тоді ми підозрюємо, що в головному мозку.
Якщо ми знаємо, що цей чоловік ВІЛ-позитивний, то може бути інфекційне ураження головного мозку. Якщо пацієнт з онкозахворюванням, ми теж відправляємо з якоюсь знову виниклої нової головним болем на МРТ, тому що треба шукати ураження головного мозку. Якщо він довго приймав кортикостероїди, імуносупресивну терапію, це теж свідчення до дообследованию.
Треба дивитися, які є симптоми. Якщо при головному болю є лихоманка, якщо різко знизилася маса тіла за останні півроку і голова болить довго, ці симптоми мають на увазі наявність якоїсь серйозної хвороби.
Якщо завжди, з 18 років, була мігрень такого типу, а сьогодні голова болить взагалі по-іншому, не так, і ще око погано бачить, тобто змінився патерн головного болю — теж потрібно розбиратися. Повторюся, нюансів дуже багато.
— Якщо головний біль сигналізує про те, що у людини виникла пухлина мозку, це буде зрозуміло тільки за МРТ?
— Ні. По-перше, пухлина мозку — це якась штука в голові, яка буде давати осередкову неврологічну симптоматику. Коли що-то стискається, то та частина тіла, якою здавлений ділянку мозку керує, буде змінюватися. Ми побачимо різницю в силі в кінцівках, ми побачимо різницю в рефлексах і так далі. Або ця головний біль буде супроводжуватися симптомами порушення зору, нудота там буде трошки інша, раптом з’являться нічні головні болі, або якісь ранні ранкові з нудотою. Рідкісні види головного болю майже завжди вимагають МРТ, для того, щоб виключити вторинні причини.
— Запитують: чи може мігрень перейти у спадок?
— Так. Буває, що нікого в роду немає з мігренню, а буває, питаєш, і чуєш: «Так, і мама, і бабуся. Мама весь час лежала з рушником на голові, я пам’ятаю». Зазвичай у пацієнтів з мігренню виявляються родичі з мігренню, майже у кожного.

Сон, їжа, спорт — профілактика головного болю

— Чи були у вашій практиці випадки, коли людина долав проблему головного болю?
— Звичайно, такі пацієнти є. Просто це вимагає зусиль і з боку лікаря, так і з боку пацієнта, інакше це погано працює. Знову ж таки, є багато інформації про мігрень. Про неї можна говорити годинами. І не вистачає цих 20 хвилин прийому, і 30 теж не завжди вистачає. В ідеалі це має бути годинний прийом, принаймні, перший, щоб з’ясувати всі нюанси, і далі пацієнту потрібно з’являтися, по-перше, щоб цю інформацію засвоїти, і, по-друге, свою інформацію докторові принести, щоб було зрозуміло, з чим ми працюємо.
Абсолютно реально повернути контроль над болем — це мета лікування. Зазвичай люди приходять, коли вони втрачають контроль над своєю мігренню, коли перестають працювати таблетки, коли вона вже псує життя так, що з-за неї доводиться відкладати. Повернути контроль і зробити життя людини з мігренню нормальної реально.
— Які ще є профілактичні заходи, крім фізичної активності і гарного сну?
— Регулярне різноманітне харчування, самий банальний ЗСЖ. Мігрень дуже не любить, коли людина поїв з ранку і через вісім годин дико голодна в себе щось заштовхав, тому що весь день носився і не встиг. Вже починається головний біль.
Я попереджаю питання: для деяких необхідна відмова від алкоголю, куріння теж впливає на мігрень.
Є чинники, що погіршують перебіг мігрені — це ожиріння, це коморбидные депресії і взагалі психічні розлади.
В іншому, профілактичні заходи щодо мігрені, як і будь хронічного болю — це здоровий спосіб життя: нормальне різноманітне харчування, це якісний хороший сон, причому режимний — не пересипання у вихідні, коли за всі будні треба відіспатися.
— Скільки годин потрібно спати?
— Кому скільки. Від 6 до 8 годин потрібно дорослій людині, але у всіх по-різному. Я так розумію, що це залежить ще від кількості дітей, роботи. Головне, щоб кожен день це було приблизно однаковий час, а не так, що за 5-6 годин я сплю в будні і по 12 годин-у вихідні. Тоді вихідні, швидше за все, будуть запороті мігренню у людей, схильних до мігрені.
— Якраз нам пишуть: «Після робочого тижня вранці в суботу, коли, здавалося б, виспався, болить голова, таке відчуття, що від пересипу, чи буває так?»
— Так, це частий тригер мігрені. Пересип — це дуже погано. Треба собі будильник заводити і в суботу теж. Напевно, на годину довше поспати в день не критично, трошки більше відпочити, але поспати на 3-4 години довше — це погано.
— Напевно, в такому разі, краще лягати раніше?
— Краще лягати раніше, так. Просто, мені здається, це не для всіх можливо. Краще жити в селі, краще пити парне молоко.
Добре працюють техніки релаксації, усвідомленості, медитації. Для чого це потрібно? Щоб прибрати тривогу.
Ганна Цвєткова
невролог
Взагалі, психотерапія потрібна обов’язково, якщо хронічна біль. В плані роботи з болем — когнітивно-поведінкова психотерапія, і управління стресом.
Є тригер — психоемоційний напруга, то він керований. Потрібно себе з допомогою психотерапевта навчити працювати зі стресом так, щоб він не завдавав такого фізичного страждання. Це все, звичайно, робота тривала, але паралельно з препаратами вона дає хороший результат.
— Знайомий розповідав, що у нього був інфаркт в дуже ранньому віці, йому ледь виповнилося сорок років. Після цього він опанував різноманітні техніки дуже швидкого розслаблення: «Я просто стрес бачу на вході, і вмію швидко якось розслаблятися, заспокоюватися, я відразу розумію, що відбувається».
— Так, це дуже важливо. Препарати для профілактики, коли ми підбираємо терапію, дуже ефективні. Припустимо, людина півроку старанно приймав антидепресанти для лікування мігрені або антитіла колов, робив ін’єкції, або ботокс. Рік лікувався, супер — нападів немає, один в місяць, легко купірується. Але все, що було крім цього, залишилося — тривога, депресія, тому що протибольовими антидепресантами депресію не лікують, ними лікують біль, там недостатньо дози для корекції порушень настрою.
Скасовуємо препарати, результат прекрасний, але якщо за цей час не були вирішені ці немедикаментозні моменти — сон, фізична активність, їжа, управління стресом та інше — людина залишився той самий, і є передумови до того, що поступово мігрень буде повертатися. Тому медикаментозне лікування обов’язково необхідно підкріплювати зусиллями щодо зміни способу життя. Ці рекомендації не можна ігнорувати.

Поделиться

 

Вам также может понравиться

✅ 7 способов активировать рост новых нейронов — в любом возрасте
Многие люди считают, что с возрастом нейроны головного мозга начинают мало-помалу отмирать, и мы не можем сделать абсолютно ничего, чтобы затормозить этот процесс, и уж тем более обратить его вспять. Однако это ...
✅ Арония полезные свойства и противопоказания
Рецепты приготовления черноплодной рябины в лечебных целях Существует большое количество различных рецептов приготовления черной аронии. И каждый из них предназначен для конкретного заболевания или же его профилактики. Итак, рассмотрим наиболее распространенные из них. В качестве общеукрепляющего средства для поднятия иммунитета (особенно в зимний ...
✅ Как избавиться от ночных кошмаров
Кто из нас не просыпался хоть один раз в жизни посреди ночи с криком после жуткого кошмара? Зачастую страшные сны бывают в детстве, однако по статистике от двух до восьми процентов взрослых также страдают от непрошеных «фильмов ужасов». Что же такое ночные кошмары? Ночные ...
✅ Фосфаты в продуктах питания — вред и польза
Сегодня все чаще приходится слышать о фосфатах. О тех самых фосфатах, которые широко используют в сельскохозяйственной промышленности в качестве удобрений, а также в химической промышленности для производства стиральных порошков. Вы удивитесь, но сегодня фосфаты, или, говоря научным языком, соли фосфорных ...
✅ Почему отекают руки и ноги: 12 как безобидных, так и опасных причин
Всем привет! Известно, что 55-60% нашего веса - это вода. Она перемещается по организму, присутствует внутри клеток и сохраняет все ткани увлажненными. Органы, кости, суставы, спинной и головной мозг нуждаются в воде. Но иногда конечности ...
✅ 10 причин появления трещин в уголках рта
Состояние губ (их болезненность, внешний вид) — один из показателей здоровья человека. Шелушение, сухость, бледность, а также трещины в уголках рта могут быть не только косметическим недостатком, возникшим вследствие физических повреждений и погодных условий, но и спутником некоторых болезней и нарушений в организме, ...