Ср. Сен 22nd, 2021

Часто повідомлення про раптову смерть виглядають так: людина активно спілкувався, сміявся, навіть співав і танцював — і раптом за мить його обличчя стало блідим і синім, він почав задихатися, втратив свідомість… Вже у лікарні з’ясовується, що причиною трагедії став тромб, що закупорив судину в мозку.

Від хвороб, пов’язаних з утворенням тромбів, помирає кожна четверта людина на Землі. При цьому кожен другий погано знає про їх причини і симптоми. Якщо у вас є схильність — варто обов’язково сказати про це при призначенні лікування. І звернутися до терапевта при тривожних симптомах. Але про все по порядку.

Якщо утворюються тромби — значить, щось не так?

Тромби в крові виникають постійно. Це частина гомеостазу — системи саморегуляції організму. Будь-яке, навіть мікроскопічне ушкодження судини вимагає цілої відновної операції: спеціальні білки плазми зв’язується з клітинами-тромбоцитами в подобу мережі і ловлять інші клітини.
Утворюється згусток, який заважає крові витекти, — і так до тих пір, поки тканина стінки не відновиться. Тоді в справу вступають речовини, що розчиняють згусток.
Якщо говорити гранично просто, тромби бувають «хороші» і «погані». Перші утворюються за необхідності, у разі травми, і швидко розсмоктуються. Другі з’являються з-за збоїв в системі згортання крові або проблем з судинами. Такі тромби можуть зберігатися довго, розростатися і утворювати «пробку» в потоці крові. А якщо достатньо великий тромб заблокує важливий посудину, це може призвести до серйозних проблем.

Чим небезпечні «погані» тромби?

Кожному органу нашого тіла потрібні кисень і поживні речовини, які надходять з кров’ю. Навіть один досить великий тромб, що плаває в крові, може викликати серйозне голодування органу — ішемію. Клітини гинуть, і орган починає погано працювати. Особливо небезпечно, коли тромб закупорює великі судини легенів, серця і мозку. Це стан, зване тромбоемболією, може призвести до аритмії, запалення і навіть смерті. Так, причиною інсульту у 75% випадків стає саме закупорка судини в головному мозку.
Небезпеку становлять і «брудні» тромби, які з’являються з-за пошкодження вени зовні і зараження тромбу бактеріями. Наприклад, таке ускладнення виникає в середньому в 1% пацієнтів, яким ставлять катетер. Найбільше таких інфекцій припадає на новонароджених і літніх людей. У цьому випадку без швидкого лікування може розвинутися загальне зараження крові.

Чому таке трапляється?

Причин багато. Кров — це розумна система, яка запускає необхідні реакції у відповідь на певні сигнали. Наприклад, коли в кров’яне русло потрапляють частинки судинної оболонки. Але «програма» може дати збій. Скажімо, якщо під тонким внутрішнім шаром оболонки знаходиться холестериновая бляшка, він стає вразливим і може порватися. Тоді навколо пошкодження починає формуватися згусток.
Згустки крові також можуть утворюватися, коли кров не проходить по судинах належним чином. Якщо вона застоюється і накопичується в кровоносних судинах, більше ймовірність, що тромбоцити і «ремонтні» білки зв’яжуться один з одним і утворюють згусток. Фібриляція передсердь та тромбоз глибоких вен — два стани, які часто виникають з-за повільного руху крові.
Більшість випадків закупорки вен викликані придбаними станами (такими як літній вік, хірургічне втручання, мала рухливість) або спадковими тромбофіліями (наприклад, антифосфоліпідний синдром, фактор V Лейдена та інші генетичні недоліки або варіанти).

Можна детальніше про придбані стану?

Одне з найпоширеніших — ожиріння. У людей із зайвою вагою ймовірність розвитку тромбу більш ніж в два рази вище, ніж у людей з нормальною вагою. Це пов’язано з тим, що ожиріння викликає хронічне запалення судин і пригнічує ті механізми, які відповідають за руйнування згустків.
Інша причина — куріння. Нікотин знижує концентрацію оксиду азоту в організмі. Його молекули роблять внутрішню оболонку судин «антипригарній» — запобігають налипанню на неї клітин крові. Нікотин викликає спазм живлять серце судин і посилює накопичення зайвого холестерину. У підсумку все це може призвести до розвитку ішемічної хвороби серця — і винні будуть саме тромби.
Часта причина тромбозу ніг — знижена рухливість. Із-за того що частина судин виявляється защемлена з-за довгого сидіння або лежання, кров в них застоюється. «Пробка» створюється штучно, а білки і тромбоцити злипаються самі по собі. Коли людина знову починає рухатися, згустки можуть переміщатися по тілу і блокувати кровоносні судини.
Нарешті, люди з онкологічними захворюваннями в п’ять-сім разів частіше схильні до утворення тромбів. Справа в тому, що деякі види раку змушують організм виробляти підвищену кількість білків, що сприяють згортанню. Рак також пошкоджує здорові тканини — із-за набряку кров в них застоюється і згортається.

Похожие статьи:  Мумие от растяжек: боремся за красоту тела

Що ще може сприяти утворенню тромбів?

Згідно з деякими дослідженнями, є зв’язок між групою крові та згортанням крові. Наприклад, власники першої групи мають найнижчий ризик тромбозів, а по другій і третій групі ризик, навпаки, підвищений — на 30%. Крім того, для другої і третьої групи ймовірність розвитку тромбозу глибоких вен на ногах на 51% вище, а легеневої тромбоемболії (попадання тромбу в легені) — на 47% вище, ніж для першої. Генетичні фактори згортання крові, особливо антифосфоліпідний синдром, також можуть привести до тромбозів.
Тромбози можуть виникнути в результаті побічної дії деяких ліків (тому завжди треба уважно читати інструкцію), особливо гормональних. Наприклад, протизаплідних таблеток. Хоча з ними стикається лише невелика кількість жінок, які п’ють таблетки, цей абсолютно реальний ризик. Перед призначенням лікар обов’язково повинен попередити пацієнтку про те, що такі ускладнення можливі.

А про COVID-19 не забули?

Дійсно, вчені знайшли зв’язок між коронавирусной хворобою і підвищеним утворенням тромбів. Відповідно до одного з досліджень, у пацієнтів з COVID-19 ймовірність утворення тромбів у венах від трьох до шести разів вище, ніж у решти населення. Це пояснюють тим, що вірус атакує клітини внутрішнього шару кровоносних судин, що спричинює лавиноподібне зростання тромбів — особливо в легенях. Тому деякі медики вважають, що COVID-19 правильніше називати не легеневим, а судинним захворюванням.

Пишуть, що вакцина викликає тромби. Це правда?

Мова йде про оксфордської вакцині AstraZeneca. На початку березня Австрія призупинила прививочную кампанію після двох підозрілих випадків тромботичних ускладнень у людей, які нещодавно були вакциновані. Слідом за нею про подібних випадках стали повідомляти і інші європейські країни.

Інститут Пауля Ерліха, який займається вивченням безпеки вакцин, повідомив, що у пацієнтів спостерігається поєднання двох досить рідких станів — закупорки тромбами мозкових вен і тромбоцитопенії (екстремального падіння числа тромбоцитів в крові). Таке дивне поєднання навело вчених на думку, що винна вакцина.
Нещодавно група німецьких дослідників з Грайфсвальдского університету припустила, що в деяких випадках вакцина дійсно викликає гиперактивацию тромбоцитів, що може призвести до смерті. Їм вдалося виділити специфічні антитіла, які викликають імунну реакцію, що приводить до утворення тромбів в головному мозку. Однак експерти Європейського медичного агентства вважають, що ризик не переважує користь — адже проблема торкнулася тільки 0.0001% всіх вакцинованих.

Як зрозуміти, що у мене тромб?

Якщо тромб закупорив важливий посудину, наслідки обов’язково проявляться. Якщо це сталося у нозі, вона холоне, з’являються різкі болі, що можна порівняти з ударом електричним струмом. Якщо тромб в підшкірній вені, шкіра над віднем червоніє, сам посудину відчувається як щось жорстке і тверде, як шнурок або олівець. Якщо тромб дістався до серцевих судин, це проявляється болем і тягарем на грудях.
Для діагностики тромбозу призначають УЗД судин і серця. Якщо артерія звужена на 70% або більше, швидше за все, в ній є тромб. ЕКГ також може допомогти: при нерівномірній роботі (аритмії) серця винуватцем також може бути тромб. Ще лікарі роблять коагулограму — аналіз системи згортання крові та аналіз на гомоцистеїн і D-димер. Вони показують, наскільки підвищений ризик утворення тромбів.

Похожие статьи:  Как быстро улучшить зрение домашними средствами

Як борються з тромбами?

Процедуру розчинення тромбів (вона називається тромболізис) прийнято проводити, коли появу тромбів являє загрозу для життя. При цьому самі по собі ці процедури небезпечні та можуть викликати гострі кровотечі. У ряді випадків показання до тромболизису з’являються екстрено, наприклад, при інфаркті міокарда або інсульті. І чим швидше у цьому випадку починають лікування, тим ефективніше розчиниться тромб. У зв’язку з цим вчені шукають підходи для ранньої діагностики і моніторингу процесів тромбоутворення.
Наприклад, одна з сучасних методик пов’язана з використанням лазера. Кровоносні судини просвічують променем, а потім комп’ютер аналізує відбите світло. Рівний потік крові і згустки крові виглядають по-різному на графіку. А три роки тому вчені МФТІ і НМИЦ гематології успішно протестували систему ультразвукового моніторингу стану крові. На підставі його даних автоматично вводився тромболітичної препарат.

А що можна зробити для профілактики?

Згідно з рекомендаціями Національного Альянсу по боротьбі з тромбами (США), підвищити свою усвідомленість і знизити ризик можна за допомогою декількох кроків:
Дізнайтеся у родичів про поширеність тромбозів, тромбоемболій та порушень згортання крові в сім’ї;
Консультуйтеся з лікарем з приводу ризику тромбів, якщо вам належить операція або тривалий постільний режим;
Підтримуйте в норму свою вагу;
Не починайте курити, а якщо палите, то постарайтеся кинути;
Намагайтеся не сидіти довше двох годин поспіль;
Якщо не виходить — робіть вправи, щоб розігнати кров (наприклад, напружуйте м’язи, витягайте ноги, стискайте пальці);
Додайте фізичну активність (ходьба теж вважається);
Пийте достатньо рідини (якщо відчуваєте, що хочете пити);
Не носити тугий одяг занадто часто;
Дотримуйтесь рекомендацій для запобігання серцевої недостатності, діабету та інших хронічних хвороб.

Поделиться

 

Вам также может понравиться

✅ Что следует знать про диатез
Диатез — это не заболевание. Термин «диатез» в медицине обозначает предрасположенность ребенка к тому или иному заболеванию. Иначе говоря, диатезом можно назвать повышенный риск возникновения того или иного заболевания. Диатез имеет несколько видом, но стоит отметить три основных. ...
✅ Как выбрать ортопедическую подушку?
Правила подбора спальной принадлежности с ортопедическим эффектом определяются особенностями строения позвоночника человека. В естественном положении он имеет изогнутую форму, причем больший изгиб приходится на шейный отдел. В вертикальном положении за корректную поддержку ...
✅ Народное лечение пародонтоза зубов и десен
Содержание: Пародонт — это ткани, удерживающие зуб. Речь идет о деснах, слизистой оболочке, связках и костях. Пародонтоз вызывает воспаление окружающих зуб мягких тканей. В результате костная ткань лунок разрушается, шейка зубов оголяется и начинает реагировать на слишком холодную или ...
✅ Наш второй мозг: как кишечник управляет эмоциями человека
Ученые называют кишечник вторым мозгом. И неспроста. От его здоровья зависит состояние интеллекта, памяти и настроения. Каждому человеку приходилось чувствовать бабочек (напряжение) в животе. А еще вам наверняка не раз говорили следовать своему ...
✅ Путешествие по планете ЗОЖ. Восток
Все чаще люди начинают осознавать важность своего здоровья и ищут новые подходы в формировании здорового образа жизни. В истории человечества на протяжении веков складывались различные боевые и оздоравливающие практики. В данном материале мы расскажем о наиболее известных из них. Йога Йога — это учение, ...
✅ Молоко дарует физическое, психическое и духовное здоровье
Английские ученые под руководством профессора Петера Элвуда после долгих исследований «вернули» молоку полезные свойства, настоятельно рекомендовав выпивать ежедневно от двух стаканов до полулитра. ТЫСЯЧЕЛЕТИЯ НАЗАД просветленные мудрецы древнеарийской цивилизации предсказали, что одним из главных показателей деградации ...