7 міфів про дітей, народжених після ЕКЗ

У багатьох країнах на проведення процедури ЕКО можуть претендувати повнолітні люди по ОМС. Здавалося б, технологія удосконалюється, останнім часом в ній потребують все більше пар, але міфи про ЕКО нікуди не зникають.

Більше 40 років тому в США на світ з’явився перший ЕКО-дитина – Луїза Браун, а в 2006 році вже вона сама стала мамою (при природному зачатті). Проте, до цих пір багато хто задається питанням про здоров’я дітей, зачатих за допомогою ЕКО — вони відрізняються від своїх однолітків чи ні, чи будуть страждати безпліддям в майбутньому, збільшений у них ризик генетичних захворювань і так далі.
Головні міфи про дітей, зачатих за допомогою ЕКЗ, для читачів «Летидора» прокоментувала Людмила Анатоліївна Вовк, акушер-гінеколог, репродуктолог, завідуюча центром інноваційних репродуктивних технологій Клінічного госпіталю MD GROUP.

Міф 1: при ЕКЗ в більшості випадків народжуються двійні або трійні

Це було правдою 10-15 років тому. Тоді з метою підвищення результативності протоколів переносили по 2-3 і навіть по 4 ембріона! Останнім часом всі сучасні лабораторії прагнуть до селективного перенесення одного-єдиного ембріона. Все це зроблено для того, щоб підвищити ймовірність благополучного виношування вагітності, знизити акушерські ризики, оптимізувати умови адаптації малюка.
Якщо у майбутньої мами один малюк, то шансів доносити його до хорошого терміну куди більше, ніж при двійні або тройне.
У разі багатоплідної вагітності найчастіше діти народжуються недоношеними і їм важче адаптуватися. Тоді можуть виникнути проблеми зі здоров’ям.

Міф 2: запліднення в пробірці означає, що дитина генетично не мій

Це правда тільки в тих протоколах ЕКО, коли використовується донорська клітка (у разі, коли неможливо отримати клітини у майбутньої мами) або донорська сперма (при абсолютному чоловічому факторі у партнера).
У всіх інших протоколах використовується генетичний матеріал майбутніх батьків. І в цьому випадку, діти, зачаті за допомогою ЕКЗ, — стовідсотково генетичні діти своїх батьків.
«Генетично мій чи не мій» — подібні теми найчастіше виникають у випадку, коли дитину виношує сурогатна мати. Багато жінок і чоловіки думають, що сурогатна мати може передати малюкові якісь свої власні риси і навіть гени. Це абсолютна неправда!
Дитина, генетично належить своїм батькам, нічого не успадкує у сурогатної матері.

Міф 3: дітей, народжених за допомогою ЕКЗ, годують гормонами

Вираз «весь на гормонах» — надто гучне в даному випадку.
Зараз вся репродуктивна медицина націлена на те, щоб так зване «запліднення в пробірці» і процес підготовки до нього пройшли максимально природним і натуральним чином.
Останнім часом перенесення ембріонів часто здійснюється в природному циклі, при якому гормональна підтримка і якщо призначається, то в мінімальному обсязі. Приблизно в такому ж обсязі, в якому призначається при природному настанні вагітності. Тобто це не якісь супердозы.
Великі дози гормональних препаратів можуть застосовуватися при плануванні вагітності пацієнток з вираженими порушеннями менструального циклу при відсутності самостійної менструації.
Тоді, щоб підготувати ендометрія до імплантації ембріона, призначається замісна гормональна терапія (ЗГТ).
По-іншому вагітність просто не отримати.
Коли вагітність наступила, приблизно на термін 6-7 тижнів ці препарати починають поступово відміняти. І приблизно до 10-11-ї, максимум до 12-му тижні організм майбутньої мами підтримки не потребує.
Жінка залишається на ЗГТ, але це нічим не відрізняється від підтримки, призначається при природному зачатті.

Міф 4: зачатих за допомогою ЕКЗ дітей потрібно частіше показувати лікарям, вони відрізняються від своїх однолітків

Мабуть, найчастіше тут стоїть питання не в здоров’ї дітей, зачатих за допомогою екстракорпорального запліднення, а у їхніх батьків. Для них ці діти дуже бажані і довгоочікувані. А тому нерідко жінки і чоловіки, які зазнали труднощі в зачатті дитини, починають проявляти гіперопіку по відношенню до чаду. Тому по кожному «чиху» вони можуть бігти до педіатра.
Насправді найчастіше з проблемами зі здоров’ям стикаються діти, які були народжені раніше терміну.
Але знову-таки, повторюся, в усьому світі зараз частота таких проблем знижується. А все тому що тенденція до перенесення одного ембріона призводить до того, що вагітність і пологи проходять у більш благополучному сценарієм.
Вагітність частіше настає одноплідна. Її легше виношувати. Та й вірогідність акушерських ускладнень при пологах однієї дитини значно нижчі, ніж коли на світ з’являються відразу кілька малюків.

Міф 5: народжені за допомогою ЕКЗ діти частіше народжуються з вадами у зовнішньому вигляді і збоями в роботі органів

Насправді, абсолютно немає. Я б навіть сказала, що чоловіки і жінки, які зіткнулися з проблемами в зачатті дитини, що проходять лікування безпліддя, планують ЕКО, займаються набагато більш серйозною підготовкою до вагітності, ніж пари, які не стикалися з подібними ситуаціями.
У них частіше виявляються і, відповідно, усуваються дефіцити окремих вітамінів, які можуть спричинити які-небудь вади розвитку дитини (наприклад, дефіцит фолієвої кислоти і порушення її обміну).
Тому говорити про підвищених рискахпороков у зовнішньому вигляді, збоїв в роботі органів дітей, народжених за допомогою ЕКЗ, щонайменше, некоректно.
Наприклад, немає ніякого взаємозв’язку між проведенням ЕКО і наявністю цукрового діабету у дитини.
Тут скоріше відіграє роль спадковість. Якщо у жінки та чоловіка є схильність до порушення вуглеводного обміну, порушення толерантності до глюкози або цукровий діабет, природно, що в даному випадку у дитини буде більше ризиків до розвитку цього захворювання.
Але ЕКО, яке було проведено, на це не впливає жодним чином!
Так, вибудувати логічний ланцюжок можна: у мами і тата порушення вуглеводного обміну, ожиріння, інші метаболічні порушення, які спричинили за собою порушення сперматогенезу, порушення овуляції (пара може страждати безпліддям). З-за цих проблем люди прийшли на ЕКО. Вони народили дитину, у якого можуть бути підвищені ризики розвитку цукрового діабету.
Але першопричина проблеми тут аж ніяк не ЕКЗ.

Міф 6: у дітей, народжених за допомогою ЕКЗ, генетичних захворювань більше, ніж у звичайних дітей

Взагалі, застосування допоміжних репродуктивних технологій не призводить до підвищення частоти генетичних захворювань, частоти вроджених захворювань. Навпаки. Найчастіше програми ЕКЗ з преимплантационным генетичним тестуванням є єдиним варіантом народження здорових дітей (я говорю про ті сім’ї, де жінки і чоловіки є носіями якихось моногенних захворювань, — у них ризик народження дитини із захворюванням досить великий). У цих випадках ЕКО є тією паличкою-виручалочкою, яка допомагає їм народити здорову дитину.
І навіть стандартне проведення преимплантационного генетичного тестування дозволяє максимально знизити ймовірність народження дитини з хромосомними патологіями.

Міф 7: після запліднення в пробірці дитина в майбутньому буде страждати безпліддям

Це чи не головний міф про ЕКО. Але він вже розвіяний наочними прикладами самих дітей, зачатих за допомогою ЕКЗ (вони вже виросли і самі успішно стали батьками).
Наприклад, Луїза Браун і її сестра Наталі давно-давно стали мамами при природному зачатті.
Важливо, чи є у жінки і чоловіки генетичні причини безпліддя.
Наприклад, якщо у майбутнього тата є делеції Y-хромосоми в регіоні, названому «фактор азооспермії» (AZF). Це найбільш часто зустрічається генетичний фактор, який може призводити до чоловічого безпліддя. При спадкуванні цієї мутації в Y-хромосомі, у хлопчика точно так само, як і в його батька, можуть бути проблеми при природному зачатті.
Але, в цілому, те, що було проведено ЕКО і факт виникнення безпліддя у дитини, ніяк не пов’язані.
Те ж саме і у випадку, якщо скільки-то років тому жінка перехворіла хламідіозом або у неї діагностували непрохідність маткових труб — ці проблеми ніяк не може успадкувати дитина.

Поділитися з друзями

 

Матеріали по темі:

Суворе виховання зменшує мозок дитини
Пережите в дитинстві залишає свій слід у структурах мозку, пов'язаних з тривогою і депресією. Таке відкриття зробили канадські дослідники, стаття яких опублікована в журналі Development ...
Сповивання дитини: за і проти
Сповивати новонароджених - давня традиція в наших краях. Вона дозволяла обійтися без одягу, яка була доступна тільки багатим сім'ям, зберегти дитину в теплі, а ...
Чим небезпечне ожиріння під час вагітності?
Вагітність — час не тільки прекрасний, але й досить тривожний, якщо у жінки є якісь хронічні захворювання. Адже вони можуть посилитися під впливом перебудови ...
5 міфів про ЕКЗ
ЕКЗ — це процедура, яка дозволила десяткам тисяч жінок і чоловіків відчути радість батьківства. Але навколо процедури ходить багато міфів. Розвіюємо міфи Давайте з'ясуємо найбільш часто ...
Навички, які допоможуть дитині (і батькам!) стати успішним
Як навчити дитину швидко і без стресу адаптуватися в умовах стрімких змін в освіті й суспільстві, які навички і спеціальності будуть набирати популярність, а ...
6 ознак епілепсії у дитини, що важливо не упустити
Епілепсія — захворювання, при якому в головному мозку виникають надлишкові електричні розряди. Ці незвичайні електричні імпульси проявляють себе у вигляді епілептичних нападів. Напади виглядають по-різному ...