Чт. Авг 5th, 2021

Як навчити дитину швидко і без стресу адаптуватися в умовах стрімких змін в освіті й суспільстві, які навички і спеціальності будуть набирати популярність, а які виявляться непотрібними?

Відповіді на ці питання допомогло знайти Анастасія Кузнєцова, кандидат психологічних наук, практикуючий психолог і тимлид дошкільного напрямки онлайн-школи «Фоксфорд».

Навчити вчитися

Світ стрімко змінюється, і сьогодні ми частіше помічаємо, що сценарії успіху наших батьків вже не працюють. Раніше університетський диплом автоматично ставав гарантією спроможності. Людина працевлаштувався, міг все життя пропрацювати на одному підприємстві, отримував житлоплощу, мав стабільний дохід і був упевнений, що зможе прогодувати сім’ю.
Сьогодні зміна професії — звична практика.
Наприклад, нещодавно я (і ще кілька моїх знайомих) проводила опитування серед випускників психологічних факультетів декількох внз, які закінчили університет 10 років тому. З’ясувалося, що за професією з них працюють тільки 10%. Інші вибрали суміжні сфери або зовсім змінили рід занять.
Це сумна статистика для людей, які звикли все планувати.
Все йде до того, що в майбутньому люди будуть міняти сферу діяльності протягом життя. Батьків лякає невизначеність, вони намагаються зрозуміти: як допомогти дитині стати успішним і соціально адаптивним? В яку сферу направити, щоб він був затребуваний і щасливий?
Ні в якому разі не потрібно обирати професію за дитину. Перше, що необхідно зробити, — це навчити його вчитися.
Зараз ми входимо в епоху, коли людина починає навчатися сам, в тому числі через онлайн-школи і курси. Діджитал-навчання переживає величезний сплеск завдяки пандемії і надалі буде тільки розвиватися. Можна сказати, ми спостерігаємо переломний момент у розумінні освіти.
Онлайн-навчання дає зрозуміти, що у кожної людини є необмежені можливості. Можна жити в будь-якій точці світу, подорожувати і працювати віддалено, бути тим, ким хочеться.
І тому батькам важливо навчити дитину правильно використовувати свободу, розуміти, чого він хоче від життя, і планувати свої ресурси.

Щоб знайти своє покликання, шкільної освіти недостатньо

На жаль, традиційна освіта не дає того, що треба дитині. Навчання в ньому побудовано на тих самих канонах, що були десять, двадцять і навіть тридцять років тому. Тому батькам необхідно шукати альтернативні методи, які розвивають нестандартне і творче мислення.
Наприклад, де освоєння предметів починається з розбору проблем на практиці і потім вже вивчається теорія. Класичні шкільні заняття влаштовані рівно навпаки.
Найпростіший і доступний спосіб — знайти підходящий онлайн-курс. Перебуваючи в будь-якій країні, можна отримувати знання, які дають учені провідних університетів світу, і спілкуватися особисто з цими викладачами. Крім цього дуже важливо розповідати дітям про нові спеціальності та перспективи. Більшість професій майбутнього поєднують у собі відразу кілька наукових дисциплін, наприклад — біоінженерія, нейролінгвістика.
При виборі гуртка або онлайн-курсу необхідно спиратися на інтереси дитини.
Навіть комп’ютерні ігри — бич нашого покоління, — можна направити в творче русло. Хороший вихід — курси програмування для молодших школярів.
Наприклад, курси Minecraft, де хлопці грають і програмують у грі. Дитина займається тим, що йому цікаво, але при цьому проводить час з користю і закладає базу для більш серйозних знань.
Необхідно знайти нішу, в якій школяр може проявити себе, розвивати самооцінку, лідерські якості — тут на допомогу можуть прийти спортивні секції.

Похожие статьи:  7 міфів про дітей, народжених після ЕКЗ

Які навички майбутнього будуть важливіше знань

Це так звані soft skills, або гнучкі навички — соціальна і психологічна база, якою людина користується у вирішенні робочих, особистих чи побутових завдань. Ці навички можна розділити на кілька основних груп.
Комунікативні навички і емоційний інтелект
У чому наш успіх в різних професіях зараз зав’язаний на спілкуванні та здатності встановити контакт з іншою людиною (і ця тенденція буде прогресувати!).
Комунікація особливо важлива в ситуаціях, коли людина вирішила змінити професію.
Наприклад, людина більшу частину життя пропрацював архітектором, пройшов онлайн-навчання і хоче стати продюсером. Виходить, він знову починає кар’єру з нуля. На цьому непростому етапі важливо вміти ставити питання і проявляти гнучкість.
Вміння чітко і вільно висловлювати свої думки (в тому числі в живій мові)
Сьогодні ми дуже багато спілкуємося з допомогою текстових повідомлень, і в результаті мова стає більш уривчасто. Це побічний ефект цифрового століття, нам нікуди від цього не дітися.
Але все ж необхідно робити мова багатше і красивіше — це стане в нагоді під час публічних виступів, на нарадах або конференціях.
Уміння раціонально розподіляти час
Сьогодні тайм-менеджмент не закінчується навиком записувати справи в щоденник і дотримуватися встановленого плану, це ціла галузь зі своїми закономірностями і специфікою. Вона вчить, як отримати другу або третю освіту, з’їздити у відпустку і попрацювати на удаленке. І головне, як вбудувати це звичайне життя, в якій є сім’я і хобі.
Здатність мислити нестандартно
У майбутньому багато професій, які популярні зараз, зникнуть або будуть автоматизовані. Щоб стати успішним в таких умовах, потрібно вміти нестандартно мислити.
В іншому випадку доведеться конкурувати з машинами, які до того часу в чому перевершувати людини.

Похожие статьи:  6 ознак епілепсії у дитини, що важливо не упустити

 

Поделиться

 

Вам также может понравиться

✅ Что приносит в жертву школе современный родитель
Родительство вообще жертвенная вещь. С самого первого момента появления на свет вашего карапуза начинается череда уступок: меньше спать, отказываться от любимой еды, переносить поездку на море… Сначала мы ждем того светлого момента, когда ...
✅ Прості способи допомогти дитині впоратися з гнівом і образою
У дітей ще недостатньо розвинений емоційний інтелект. Ми, батьки, повинні вчити дитину керувати емоціями. Відчувати гнів, страх і образу — абсолютно нормально. Але якщо дитина не в змозі з ними впоратися, то ...
✅ 7 міфів про дітей, народжених після ЕКЗ
У багатьох країнах на проведення процедури ЕКО можуть претендувати повнолітні люди по ОМС. Здавалося б, технологія удосконалюється, останнім часом в ній потребують все більше пар, але міфи про ЕКО нікуди не зникають. Більше ...
✅ 5 міфів про ЕКЗ
ЕКЗ — це процедура, яка дозволила десяткам тисяч жінок і чоловіків відчути радість батьківства. Але навколо процедури ходить багато міфів. Розвіюємо міфи Давайте з'ясуємо найбільш часто турбують питання і переконався в безпеці, доцільності процедури. Міф ...
✅ Могут ли вузы принудить студентов к вакцинации и каковы будут последствия отказа
Читатели попросили разъяснить права студентов, по аналогии с работающими гражданами. Я не специалист в образовательном законодательстве, однако постараюсь дотошно разобраться в вопросе. Если где-то ошибусь — поправляйте в комментариях. Может ли вакцинация стать ...
✅ Хто є біологічною матір’ю дітей Філіпа Кіркорова?
Діти Філіпа Кіркорова опинилися в центрі уваги громадськості відразу після народження. Тільки самому ледачому журналісту не хотілося дізнатися, хто є матір'ю маленьких Алли-Вікторії і Мартіна-Христина. Хоча король поп-музики не приховував, що йому ...