Чт. Авг 5th, 2021

У дітей ще недостатньо розвинений емоційний інтелект. Ми, батьки, повинні вчити дитину керувати емоціями. Відчувати гнів, страх і образу — абсолютно нормально. Але якщо дитина не в змозі з ними впоратися, то йому буде складно спілкуватися з однолітками, дружити і почувати себе впевненим і щасливим.

Автори книги «Доброзичливі», яка вийшла у видавництві «МІФ», розповідають, як працювати з такими емоціями, як гнів і образа. Пропонуємо вам познайомитися з основними принципами, які допоможуть дитині взяти сильні емоції під контроль.

Як працювати з гнівом

Виявлення зв’язків між думками, почуттями і поведінкою — хороша основа для розпізнавання тригерів таких емоцій, як гнів.
Ми обговоримо методи, що дозволяють уникати конфліктних ситуацій до того, як станеться вибух.
Для дослідження деяких емоцій (наприклад, тривоги, гніву) спробуйте використовувати термометр гніву. З його допомогою дитині буде легше зрозуміти і оцінити свої емоції, навчитися зв’язувати їх з конкретними ситуаціями.

Аналогія з феєрверком допоможе дитині зафіксувати момент, коли підступає гнів. Її можна підкріпити практику візуалізацією: знайдіть зображення феєрверку або салюту і сірники.
Розпізнати негативний емоційний сплеск допоможе щоденник гніву.
Робити записи слід у нейтральній (неосуджуючій) манері після того, як стався спалах і коли ви переконалися, що дитина заспокоївся: якщо він все ще роздратований, йому буде важко зберігати душевну рівновагу і розсудливо міркувати.
Намалюйте таблицю з трьома стовпцями: «Тригери», «Запал», «Вибух» і заповніть її, відповівши на наступні питання.
— Що вивів тебе з рівноваги? Що послужило тригерами твого гніву? (Підпалений сірник.)
— Що було з твоїм організмом? Які думки у тебе виникали? (Горить запал.)
— Що ти говорив і робив? Як твої слова і дії вплинули на інших? (Феєрверк вибухає.)
Зрозуміти, що коїться з його емоціями і подальшим поведінкою, дитині допоможе модель ППП («попередні обставини — поведінка — наслідки»). Для наочності можна провести аналогію з феєрверком. Намалюйте на аркуші паперу три колонки.

Такий аналіз допоможе дитині усвідомити, що саме відбувається в тих чи інших ситуаціях; в результаті він почне розуміти причини і наслідки своїх дій.
Опрацюйте його нинішню манеру прояви гніву та можливі способи уникнути вибухонебезпечної ситуації або дати вихід своїм емоціям більш адекватним чином.
Розуміння попередніх обставин, або тригерів, що ведуть до соціально неприйнятної реакції, стане початком усвідомлення того, що потрібно щось змінювати.
Наприклад, якщо ти вдариш того, хто тебе обізвав, негативні наслідки неминучі: тебе покарають в школі і вдома, тобі буде соромно, дружба виявиться під загрозою.
Однак, якщо ти заспокоїш себе, порахувавши до десяти або пішовши з місця подій, ти уникнеш конфронтації, і в результаті один від тебе не відвернеться, а у батьків і вчителів не буде причини карати тебе.
Використовуючи описані вище прийоми, ви зрозумієте, наскільки ефективно дитина виражає і контролює свої почуття. Поступово він навчиться керувати емоціями і виробить навик емоційної регуляції.
Аналогічним чином можна навчити її керувати емоціями, граючи в рольові ігри і розмірковуючи про сюжетах книг і фільмів (що сказали і зробили б персонажі в подібних обставинах), а також керувати поведінкою в різних соціальних ситуаціях. Це допоможе розвинути позитивні навички, які з більшою ймовірністю будуть використані в стані стресу та/або гніву.

Похожие статьи:  Что приносит в жертву школе современный родитель
Як забути образи

Постійні образи негативно позначаються на психологічному стані людини. Деякі діти подовгу смакують обурення і затаивают образу, що ставить під загрозу стосунки з друзями. Якщо це властиво вашій дитині, ви напевно вважаєте за потрібне втрутитися.
Відправна точка — визнати, наскільки сильні його почуття.
Якщо людина здатна усвідомити, що джерелом негативних емоцій служить його власне ставлення до подій, то ви зможете разом поміркувати, як навчитися сприймати ситуацію по-іншому.
Якщо він зрозуміє, що злопам’ятність насамперед шкодить йому самому, зміни не змусять себе чекати. Розмова про переваги прощення образ дасть надію на майбутнє.
Існують практичні способи допомогти дитині позбутися від образ і навчитися прощати.
Один з них — намалювати чи записати кожну образу на окремому аркуші паперу, а потім по черзі опрацьовувати і знищувати їх (наприклад, розрізати, розривати або викидати).
Інший спосіб — цікавитися думкою дитини про подію. Поясніть, що помилки роблять всі і що його товариш, можливо, не хотів так робити. А може бути, він сам був чимось засмучений, тому й повів себе таким чином.

Похожие статьи:  У США з'явився на світ дитина, зачата 15 років тому

Поделиться

 

Вам также может понравиться

✅ Хто є біологічною матір’ю дітей Філіпа Кіркорова?
Діти Філіпа Кіркорова опинилися в центрі уваги громадськості відразу після народження. Тільки самому ледачому журналісту не хотілося дізнатися, хто є матір'ю маленьких Алли-Вікторії і Мартіна-Христина. Хоча король поп-музики не приховував, що йому ...
✅ Причини та наслідки кесаріва розтину
Кесарів розтин – це планова або екстрена операція, яку проводять в залежності від ситуації та медичних показань. Детальніше розповідає Нігяр Ісхаковна Аскери, акушер-гінеколог мережі клінік «Сімейна». Кому проводять операцію кесаревого розтину Всупереч міфам про те, ...
✅ У Підмосков’ї виявили дівчинку-мауглі, яка жила в зграї котів
У підмосковному місті Талдом знайшли дівчинку 3-4 років у виснаженому стані, отзывающуюся на «киць-киць». Про це повідомляє управління МВС Росії по Московській області. Дівчинка була виявлена поліцейськими, які погналися за підозрілим і проникли в ...
✅ 5 міфів про ЕКЗ
ЕКЗ — це процедура, яка дозволила десяткам тисяч жінок і чоловіків відчути радість батьківства. Але навколо процедури ходить багато міфів. Розвіюємо міфи Давайте з'ясуємо найбільш часто турбують питання і переконався в безпеці, доцільності процедури. Міф ...
✅ 3 невдалі моделі поведінки під час хвороби, які діти переймають у батьків
Погане самопочуття часто стає для нас чимось більшим, ніж просто нездужання. Приводом відпочити і пожаліти себе або, навпаки, виявити геройство. Які неприємні моделі часто несвідомо копіюють наші діти? Я найслабша у світі людина В ...
✅ Сповивання дитини: за і проти
Сповивати новонароджених - давня традиція в наших краях. Вона дозволяла обійтися без одягу, яка була доступна тільки багатим сім'ям, зберегти дитину в теплі, а ліжко - в чистоті. Але поява підгузників і ...