Чим небезпечне ожиріння під час вагітності?

Вагітність — час не тільки прекрасний, але й досить тривожний, якщо у жінки є якісь хронічні захворювання. Адже вони можуть посилитися під впливом перебудови організму протягом 9 місяців, а часом і зовсім стати вкрай небезпечними для здоров’я жінки, так і для плоду.

У фахівців нерідко викликає занепокоєння ситуація, коли вагітність у жінки настає на тлі надмірної ваги. Про те, чим загрожує цікаве положення на тлі ожиріння, АиФ.ги розповіла Тетяна Буцька, голова загальноросійського громадського руху «Рада Матерів», експерт ЗНФ, педіатр.
«Ожиріння під час вагітності — це проблема. Адже ожиріння — хронічна хвороба. Вона призводить до порушення обміну речовин, хвороб серця, печінки, опорно-рухового апарату. Через ожиріння страждають як мінімум дев’ять систем організму. А вагітність існуючі проблеми зі здоров’ям тільки посилює. C зайвою вагою матері, за статистикою, пов’язана чверть усіх ускладнень під час виношування дитини», — каже Тетяна Буцька.

У зв’язку із зайвою вагою майбутньої матері виростає ризик наступних станів:

1. На ранніх термінах збільшується ризик викидня. Поспішу заспокоїти, він підвищується незначно, але все ж має місце. Частіше в жінок старше 35 років.
2. Зростає ймовірність народження дитини з вадами розвитку. У дітей дуже повних мам частіше формуються дефекти нервової трубки, серця, черевної стінки, ущелини верхнього неба. Фахівці пов’язують утворення цих вад нестачею вітаміну В9 (фолієвої кислоти). Вагітній жінці з надлишковою масою тіла складніше розрахувати необхідну дозу фолієвої кислоти, яка дуже важлива в перші шість тижнів вагітності, коли йде активне ділення клітин і закладка органів ембріона. Також причиною аномалій розвитку у малюка можуть бути обмінні порушення (підвищення рівня інсуліну, сечової кислоти, тригліцеридів, ендогенних естрогенів).
3. У повній жінки важче діагностувати деякі ускладнення. Вади розвитку, відставання в рості можна не помітити через поганий візуалізації під час ультразвукового обстеження. Пальпація живота гладкою вагітною теж може бути малоінформативною.
4. Не забуваємо про діагнози, з якими жінки стикаються в другій половині вагітності. При ожирінні вище ризик гестозу, прееклампсії, цукрового діабету. Якщо у мами розвивається цукровий діабет, у неї прискорюється обмін речовин. З-за цього плід може відчувати кисневе голодування, яке призведе до того, що його органи виявляться недорозвиненими. При цьому вага малюка може бути богатирським. Це, звичайно, ускладнить пологи. Для матері великий плід загрожує кесаревим розтин або розривами при пологах, для плоду — родовими травмами.
5. У віддаленому майбутньому, швидше за все, у матері може розвинутися післяпологовий ендометрит, а дитина буде страждати ожирінням.
«За статистикою, найчастіше з ожирінням стикаються многорожавшие жінки — їх 50-68%. Але дуже повні жінки є і серед тих, хто чекає свого первістка — 16%. Щоб зрозуміти, наскільки ця проблема актуальна для вас, обчисліть індекс маси тіла (ІМТ). Свою вагу в кілограмах розділите на зростання в метрах, зведений у квадрат. Якщо результат більше 30, у вас ожиріння», — говорить Тетяна Буцька.

Як корегувати вагу

Розлучитися із зайвими кілограмами краще до зачаття дитини. Потрібно знизити ІМТ до 25, зазначає фахівець. «Якщо ж ви не встигли цього зробити і завагітніли, це не привід переживати. За 9 довгих місяців ви можете залишитися у своєму „добеременном вазі або трохи схуднути. Для цього не потрібно жорстко себе обмежувати. Голодування більше 3 годин при вагітності призводить до утворення ацетонових тіл, які у великих кількостях згубно впливають на нервову систему майбутньої дитини», — каже Тетяна Буцька.
Щоб контролювати вагу, краще проконсультуватися з лікарем. Він призначить вам оптимальну дієту. Також слід звернути увагу на калорійність харчування. «Обмежите кількість швидких вуглеводів в меню. Замість булочок і шоколадок починайте шукати менш калорійну альтернативу — харчуватися складними вуглеводами. Крупи, макарони твердих сортів пшениці, овочі менш енергоємні, ніж випічка, і надовго дають відчуття ситості. Радикально відмовлятися від жирів під час вагітності не рекомендується. Харчуйтеся „правильними“ жирами омега — кислотами (містяться в рибі і рослинних оліях) і не забувайте про важливість білка (його багато в м’ясі, рибі, сої)», — підкреслює Буцька.
Якщо немає протипоказань, потрібно зберігати фізичну активність. Можна плавати в басейні, ходити пішки, займатися йогою, зазначає фахівець.
Варто пам’ятати, що якщо жінка з нормальною вагою за вагітність може поправитися на 12 кілограмів, то жінці, яка страждає ожирінням, бажано залишитися в колишньому вазі. Дотримання лікарських рекомендацій і перестроювання раціону разом з фізичною активністю творять чудеса і здатні помітно знизити ризики ускладнень на тлі вагітності при зайвій вазі. Так що не варто ними нехтувати, сподіваючись, що займетеся питанням після.

Поділитися з друзями

 

Матеріали по темі:

Суворе виховання зменшує мозок дитини
Пережите в дитинстві залишає свій слід у структурах мозку, пов'язаних з тривогою і депресією. Таке відкриття зробили канадські дослідники, стаття яких опублікована в журналі Development ...
3 невдалі моделі поведінки під час хвороби, які діти переймають у батьків
Погане самопочуття часто стає для нас чимось більшим, ніж просто нездужання. Приводом відпочити і пожаліти себе або, навпаки, виявити геройство. Які неприємні моделі часто ...
У Підмосков’ї виявили дівчинку-мауглі, яка жила в зграї котів
У підмосковному місті Талдом знайшли дівчинку 3-4 років у виснаженому стані, отзывающуюся на «киць-киць». Про це повідомляє управління МВС Росії по Московській області. Дівчинка була виявлена ...
Як бути, якщо ваша дитина піддається цькуванню в школі?
Якщо ви дізналися, що вашого школяра труять однолітки, то треба негайно діяти. Перше, що ви повинні зробити, — зрозуміти, що це — конфлікт або ...
Причини та наслідки кесаріва розтину
Кесарів розтин – це планова або екстрена операція, яку проводять в залежності від ситуації та медичних показань. Детальніше розповідає Нігяр Ісхаковна Аскери, акушер-гінеколог мережі клінік ...
Прості способи допомогти дитині впоратися з гнівом і образою
У дітей ще недостатньо розвинений емоційний інтелект. Ми, батьки, повинні вчити дитину керувати емоціями. Відчувати гнів, страх і образу — абсолютно нормально. Але якщо ...