6 ознак епілепсії у дитини, що важливо не упустити

Епілепсія — захворювання, при якому в головному мозку виникають надлишкові електричні розряди. Ці незвичайні електричні імпульси проявляють себе у вигляді епілептичних нападів.
Напади виглядають по-різному в залежності від причин і особливостей розповсюдження патологічних розрядів.

Якими бувають епілептичні напади у дітей розповідає Василь Ноговіцин, к.м.н., дитячий невролог, эпилептолог Європейського Медичного Центру.

Генералізовані тоніко-клонічні напади

Посмикування у всьому тілі з втратою свідомості (це найчастіше приходить на розум при слові «судоми») можуть з’явитися в будь-якому віці. Тривалість нападів зазвичай становить кілька секунд або хвилин, ймовірно слинотеча, сечовипускання, після нападу можливий сон.
Пацієнт про напад зазвичай не пам’ятає.
Причини
Різні — від генетичної схильності до структурних порушень у головному мозку. Можливі і «не-неврологічні» причини судом — порушення обміну глюкози, серцеві аритмії та інше.
Що робити
Якщо такий напад виник вперше в житті, потрібно викликати швидку допомогу.Ймовірно, дитину госпіталізують для пошуку причин нападу і початку лікування.
В якості методів діагностики використовується ЕЕГ (электроэнцефалограмма) або ЕЕГ-відеомоніторинг, можливе призначення МРТ і/або КТ головного мозку, аналізів крові, дослідження серця.
Якщо напад не перший у життя, то варто зв’язатися з лікарем для обговорення коригування лікування.
Якщо напад виник при повышениитемпературы тіла, то є ймовірність простих фебрильних судом. Цей стан найчастіше доброякісне.
Однак лікар повинен переконатися, що не пропущено щось більш серйозне.
Перша допомога при приступі
Під час нападу ні в якому разі не можна додавати що-небудь в рот, розтискати зуби, давати воду або ліки через рот, так як це може призвести до порушення дихання, травм зубів і щелеп.
Для виключення задухи досить повернути пацієнта на бік обличчям, зверненим вниз, щоб все, що є в роті (слина, їжа і т.д.), виходило назовні, а не затікало в дихальні шляхи.
Важливо запам’ятати тривалість нападу, зовнішній вигляд пацієнта, стан після закінчення нападу. Краще зробити відеозапис і потім показати лікарю на прийомі.

Абсанси

Це напади з завмиранням, зупинкою дій. Зазвичай дитина застигає на місці без руху, або з незвичайними малопомітними рухами (наприклад, дивні моргання, рухи губ або кистей рук).
Абсанси можуть виникати багато разів у день — до сотень разів. Вони частішають при глибокому диханні.
Тривалість нападів зазвичай становить кілька секунд або десятків секунд. Після нападу дитина продовжує перервану діяльність. Найчастіше дитина не пам’ятає про напад, але в підлітковому віці можлива часткова усвідомленість таких станів.
Причини
Це генетична схильність.
Можливі напади зі схожими проявами, пов’язані з порушеннями структури мозку. Визначити відмінності у видах нападів допоможе невролог-эпилептолог.
Що робити
Потрібно звернутися до невролога. Бажано зі спеціалізацією по эпилептологии. Для діагностики головним інструментом буде ЕЕГ.

Міоклонії

Це короткі здригання. Свідомість при цьому типі нападів може бути збережено.
Часто міоклонічні напади зустрічаються в підлітковому і юнацькому віці. Вони можуть відчуватися як удар струмом, розряд в м’язах. При цьому з рук можуть випадати предмети. Якщо у нападі задіяні ноги, пацієнт може впасти.
Характерно почастішання цих нападів вранці після пробудження.
Причини
Часто це генетична схильність.
Що робити
Потрібно записатися на прийом до невролога-эпилептологу. Головним методом діагностики буде ЕЕГ. Краще, якщо це буде тривалий ЕЕГ-відеомоніторинг.

Спазми

Напади частіше виникають у дітей перших років життя, зазвичай до 1 року. Виглядають вони як раптові епізоди з напругою, розведенням або, навпаки, зведенням кінцівок, нахилом голови вперед — кивком. Частіше це відбувається у вигляді серій — тобто відбувається кілька нападів один за іншим протягом декількох секунд або хвилин.
Спазми — ознака серйозних неврологічних порушень. При них дуже часто буває порушення психомовного та рухового розвитку.
Причини
Причини спазмів різноманітні: генетичні порушення, структурні зміни в мозку внаслідок перенесених порушень кровообігу, інфекцій в ранньому віці і т. д.
Що робити
Звернутися до невролога-эпилептологу. Можливо, лікар призначить лікування в стаціонарі. Спазми вимагають швидкого призначення досить серйозного лікування — це протиепілептичні препарати і найчастіше гормони.
Навіть з урахуванням можливих побічних ефектів це може дати шанс поліпшити можливості для психомоторного розвитку в майбутньому.

Фокальні напади без порушення свідомості

Фокальними називають напади з джерелом в якійсь області однієї півкулі мозку. При цьому у дітей часто зустрічаються фокальні напади із збереженим свідомістю.
Це може виглядати як перекіс і посмикування половини обличчя, неможливість говорити, вздрагивание або напруга в одній руці. Дитина може прийти до батьків і показати, що з ним відбувається.
Тривалість таких нападів зазвичай кілька секунд. Після них дитина відчуває себе як зазвичай, він може розповісти, що щось заважало говорити, зводило руку, німів мову або щока.
Типова зв’язок цих нападів зі сном: частіше з засинанням або пробудженням.
Причини
Часто це генетична схильність або структурні порушення в мозку. Зазвичай так виявляються генетичні фокальні епілепсії дитинства, в першу чергу, роландіческая (доброякісна форма епілепсії, яка проходить до підліткового віку).
Що робити
Якщо напад був коротким і закінчився самостійно, екстрена допомога не потрібна. Потрібно консультація невролога-эпилептолога. Далі, найімовірніше, будуть призначені ЕЕГ або ЕЕГ-відеомоніторинг, МРТ головного мозку для виключення ураження тканини мозку.

Епілептичний статус

Напади з судомами або без судом, що тривають більше 5 хвилин, вже можуть розглядатися як епілептичний статус — тобто стан, який триває непередбачувано довго і може становити небезпеку.
Це привід викликати швидку допомогу!

Поділитися з друзями

 

Матеріали по темі:

Навички, які допоможуть дитині (і батькам!) стати успішним
Як навчити дитину швидко і без стресу адаптуватися в умовах стрімких змін в освіті й суспільстві, які навички і спеціальності будуть набирати популярність, а ...
Чим небезпечне ожиріння під час вагітності?
Вагітність — час не тільки прекрасний, але й досить тривожний, якщо у жінки є якісь хронічні захворювання. Адже вони можуть посилитися під впливом перебудови ...
У США з’явився на світ дитина, зачата 15 років тому
Жителі штату Флорида Аманда і Джеремі Леванд чотири роки безуспішно намагалися стати батьками. Лікарі повідомили подружжю, що вони обоє страждають від проблем з репродуктивною ...
У Підмосков’ї виявили дівчинку-мауглі, яка жила в зграї котів
У підмосковному місті Талдом знайшли дівчинку 3-4 років у виснаженому стані, отзывающуюся на «киць-киць». Про це повідомляє управління МВС Росії по Московській області. Дівчинка була виявлена ...
Сповивання дитини: за і проти
Сповивати новонароджених - давня традиція в наших краях. Вона дозволяла обійтися без одягу, яка була доступна тільки багатим сім'ям, зберегти дитину в теплі, а ...
Прості способи допомогти дитині впоратися з гнівом і образою
У дітей ще недостатньо розвинений емоційний інтелект. Ми, батьки, повинні вчити дитину керувати емоціями. Відчувати гнів, страх і образу — абсолютно нормально. Але якщо ...