Рослини володіють противірусними властивостями

Рослини здавна використовувалися при лікуванні самих різних захворювань. Людина і сьогодні успішно застосовує їх противірусні, протигрибкові, антибактеріальні можливості. Ось повний перелік цих лікарських рослин.

Противірусні властивості різних рослин з давніх часів використовувалися в якості натуральних засобів лікування вірусних інфекцій. У той же час, переваги деяких противірусних рослин спираються тільки на обмежені дослідження за участю людини, тому ви повинні оцінювати їх можливості в боротьбі з вірусами з часткою скептицизму.

Противірусні рослини

Лікарські рослини широко використовуються для лікування різних інфекційних та неінфекційних захворювань. Згідно з оцінкою, приблизно 25% широко використовуваних ліків містять сполуки, виділені з рослин. Історія противірусних астений сходить до зародження людської цивілізації на землі. Деякі з них використовувалися для лікування вірусних інфекцій в минулому, однак першим визнаної роботи по їх розробці в якості противірусного засобу стали зусилля компанії Boots drug company (Ноттінгем, Англія) по перевірці 288 рослин на дію проти грипу.

Як рослини допомагають у боротьбі з вірусами

Молекулярні механізми, пов’язані з противірусною дією рослинних екстрактів, можуть розрізнятися. Однак потенціал рослинних екстрактів для посилення вродженої противірусного захисту людського організму, яка включає в себе складну імунну систему, може використовувати загальні шляхи. Останнім часом у ряді досліджень були вивчені імуностимулюючі властивості рослинних екстрактів, що володіють противірусними властивостями.
Екстракти коренів лікарської рослини Пастернак коров’ячий (Heracleum maximum Bartr.), володіють противірусними ефектами крім протигрибкових та антибактеріальних властивостей, і стимулюють вироблення інтерлейкіну 6 (IL-6) макрофагами, підтверджуючи зв’язок противірусних ефектів лікарських рослин з імуностимулюючими властивостями.
Або, наприклад, Sambucol, продукт, що виробляється з Бузини чорної (Sambucus nigra L.), показав свою ефективність проти різних штамів грипу через посилення імунних реакцій шляхом вироблення прозапальних цитокінів (IL-1 бета, ФНП-альфа, IL-6 і IL-8)
Звичайні харчові рослини, такі як базилік, шавлія і материнка, а також менш відомі трави, такі як астрагал і бузина, володіють потужним антивірусну дію проти численних вірусів, що викликають інфекції у людини.
Ви можете легко додати ці рослини в свій раціон харчування, використовуючи їх у своїх улюблених рецептах або перетворюючи їх в чаї. Однак майте на увазі, що більшість досліджень були проведені в пробірках і на тварин, що використовують концентровані екстракти цих рослин. Тому неясно, чи будуть невеликі дози цих трав мати той же ефект.
Якщо ви вирішили доповнити свій раціон екстрактами, настойками або іншими продуктами з цих рослин, то варто обов’язково проконсультуватися з вашим лікарем для більш безпечного їх використання.

Орегано (материнка)

Орегано або материнка – популярна рослина сімейства м’ятних, відоме своїми хорошими лікувальними властивостями. Його рослинні сполуки, в тому числі карвакрол, володіють противірусними властивостями.
У дослідженнях на клітинах і масло орегано і виділений з нього карвакрол, змогли зменшити активність норовируса миші (MNV) за 15 хвилин після застосування.
Норовірус миші є дуже заразним і є основною причиною симптомів шлункового грипу у людей. Він дуже схожий на людський норовірус і часто використовується в наукових дослідженнях, тому що норовірус людини, як відомо, важко вирощувати в лабораторних умовах.
Було показано, що масло материнки і речовина з нього – карвакрол також виявляють противірусну активність відносно вірусу простого герпесу 1 типу (ВПГ-1); ротавірусу, що є спільною причиною діареї у немовлят і дітей; і респіраторно-синцитиального вірусу, який викликає респіраторні інфекції.

Схожі статті:  Секрети довголіття від доктора Рошаля

Шавлія

Ця рослина також є представником родини м’яти. Шавлія – духмяна трава, яка тривалий час використовувалася у традиційній медицині, щоб лікувати вірусні інфекції.
Противірусні властивості шавлії в основному приписуються з’єднанням під назвою саффицинолид (safficinolide) і sage one, двом дитерпеноидам, що перебувають у листках і стеблі рослини.
Дослідження на клітинах показали що рослина може пригнічувати ВІЛ-1 (вірус імунодефіциту людини), який може вести до розвитку Сніду. В одному дослідженні екстракт шавлії значно знизив активність ВІЛ, запобігаючи проникнення вірусу в клітини-мішені.
Було також показано, що шавлія бореться з вірусом простого герпесу 1 типу і везикуловирусом Індіани, який заражає сільськогосподарських тварин, таких як коні, корови і свині.

Базилік

Багато видів базиліка, у тому числі солодкі сорти, можуть боротися з певними вірусними інфекціями. Наприклад, одне дослідження на клітинах показало, що екстракти солодкого базиліка, включаючи такі сполуки, як апігенін та урсолова кислота, виявляють сильні ефекти проти вірусів герпесу, гепатиту В і ентеровірусу.
Святий васильки (Ocimum tenuiflorum), також відомий як Тулсі, показав можливості для посилення імунітету, що може допомогти боротися з різними вірусними інфекціями.
У 4-тижневому дослідженні з участю 24 здорових дорослих людей прийом 300 мг екстракту базиліка значно збільшував рівні імунних Т-хелперних клітин і природних кілерна клітин (NK-кілери). Ці імунні клітини допомагають захистити ваш організм від вірусних інфекцій.

Фенхель

Фенхель – це рослина зі смаком лакриці/солодки, яка може боротися з певними вірусами.
Дослідження в пробірці показало, що екстракт фенхелю виявляє сильні противірусні ефекти відносно вірусів герпесу і парагрипу 3 тип, який викликає респіраторні інфекції у великої рогатої худоби.
Наприклад, трансанетол, основний компонент ефірної олії фенхеля, продемонстрував сильні противірусні ефекти відносно вірусу герпесу 1 типу.
Згідно з дослідженнями на тварин, фенхель здатний стимулювати імунну систему і зменшувати запалення, що може допомогти боротися з вірусними інфекціями. Він знижує виробництво прозапальних цитокінів, оксиду азоту та факторів транскрипції.
Крім того, фенхель показав протизапальні ефекти в нирках щурів шляхом модуляції NF-kB та iNOS. Пероральне введення лімонену, речовини з фенхелю, щурам – пригнічувало як запальний шлях NF-kB, так і інтерлейкін IL-6.

Часник

Часник – популярний засіб від широкого спектру захворювань, в тому числі вірусних інфекцій.
У дослідженні з участю 23 дорослих людей з бородавками (папилломами), викликані вірусом папіломи людини (ВПЛ), нанесення екстракту часнику на уражені ділянки двічі на день усувало папіломи у всіх випробовуваних через 3-4 місяці.
Крім того, більш ранні дослідження на клітинах відзначають, що часник може володіти противірусною активністю проти грипу А і В, ВІЛ, ВПГ-1, вірусної пневмонії і риновируса, прояв якого викликається застудою. Однак з цієї тематики дослідження теперішнього часу відсутні.
Дослідження на тваринах і в пробірках показують, що часник посилює реакцію імунної системи, стимулюючи захисні імунні клітини, які можуть захистити від вірусних інфекцій. Екстракт свіжого часнику стимулює проліферацію Т-лімфоцитів периферичної крові і збільшує субпопуляцию лімфоцитів CD8+ у тварин, сприяючи ефективному противірусній відповіді.

Мелісса

Меліса (Melissa officinalis) – це лимонне рослина, яка зазвичай використовується в чаях і приправах. Вона також відома своїми лікувальними властивостями.
Екстракт меліси лікарської є концентрованим джерелом сильних ефірних олій та рослинних сполук, що володіють противірусною активністю проти вірусу пташиного грипу H9N2.

Схожі статті:  Як харчуватися взимку


Дослідження в пробірках показали, що меліса володіє противірусними можливостями проти вірусів пташиного грипу, вірусів герпесу, ВІЛ-1 і ентеровірусу 71, які можуть викликати важкі інфекції у немовлят і дітей.

М’ята перцева

Відомо, що м’ята перцева володіє сильними противірусними властивостями і зазвичай додають до чаїв, екстрактів і настоянками, призначеними для природного лікування вірусних інфекцій.
Листя і ефірні олії рослини містять активні компоненти, в тому числі ментол і розмариновую кислоту, які мають противірусну і анти-запальною активністю.
При дослідженнях на клітинах екстракт листя м’яти перцевої виявляв добру противірусну активність відносно респіраторно-синцитиального вірусу (РСВ) і значно знижував рівень запальних сполук. М’ята придушувала продукцію оксиду азоту NO, ФНП-альфа, інтерлейкіну IL-6 і PGE2 у макрофагах, які стимулюються при вірусних інфекціях. Відомо, що вірус РСВ-інфекції індукують секрецію ФНП-альфа, що може посилювати хвороба і викликати значне зниження ваги.

Розмарин

Розмарин часто використовується в кулінарії, але також має і лікувальне застосування через його численних сполук, включаючи олеаноловую кислоту.
Олеанолова кислота проявила противірусну активність проти вірусу герпесу, ВІЛ, грипу та гепатиту В в дослідженнях на тварин і клітинах.
Крім того, екстракт розмарину продемонстрував противірусні ефекти відносно вірусів герпесу і гепатиту А, які негативно впливають на здоров’я печінки.

Ехінацея

Ехінацея є одним з найбільш часто використовуваних рослин у фітотерапії з-за його вражаючих оздоровчих властивостей. Багато частин рослини, зокрема квіти, листя і коріння, що використовуються для створення натуральних засобів.
Відомо, що ехінацея пурпурова, різновид рослини, яке виробляє конусоподібні квіти, використовувалася корінними американцями для лікування широкого спектру захворювань, включаючи вірусні інфекції.
Кілька досліджень на клітинах показують, що різновиди ехінацеї, включаючи E. pallida, E. angustifolia і E. purpurea, особливо ефективні в боротьбі з вірусними інфекціями, такими як герпес і грип.
Зокрема, вважається, що E. purpurea володіє імуностимулюючими ефектами, що робить ця рослина особливо корисним для лікування вірусних інфекцій.

Бузина

Бузина (Sambucus) – це рослина з сімейства Адоксовые (Adoxaceae). Ця рослина застосовується в різних лікувальних продуктах, таких як еліксири і таблетки, які використовуються для природного лікування вірусних інфекцій, таких як грип і звичайна застуда.
Дослідження на мишах показало, що концентрований сік бузини придушував реплікацію вірусу грипу і стимулював імунну відповідь організму, збільшуючи рівень імуноглобуліну IgA в крові.
Більш того, в огляді 4-х досліджень з участю 180 осіб було виявлено, що добавки з бузини істотно зменшують симптоми захворювань верхніх дихальних шляхів, спричинені вірусними інфекціями.

Солодка (лакриця)

Лакриця (солодка) використовувалася в традиційній китайській медицині та інших природних практиках лікування протягом багатьох століть.
Гліциризин, ликиритигенин і глабридин – це лише деякі з активних речовин солодки, що володіють потужними противірусними властивостями.
Дослідження в пробірках показують, що екстракт кореня солодки показав противірусні можливості проти ВІЛ, RSV, вірусів герпесу і важкого гострого респіраторного синдрому, пов’язаного з коронавірусом (SARS-CoV), який викликає серйозний тип вірусної пневмонії.

Астрагал

Астрагал – квітуча рослина, популярна в традиційній китайській медицині. У ньому містяться полісахариди астрагала (APS), які володіють значними імуностимулюючими, противірусними властивостями.
Дослідження в пробірках і на тваринах свідчать, що астрагал допомагає боротися з вірусами герпесу, гепатиту С та вірусом пташиного грипу H9.
Крім того, дослідження на клітинах показують, що APS може захистити клітини астроцитів людини (найбільш поширений тип клітин в центральній нервовій системі) від інфікування герпесом.

Схожі статті:  Продукти, які можуть спровокувати подагру

Імбир

Лікувальні продукти з імбиру, такі як еліксири, чаї та пастилки, є популярними природними засобами — і не без підстав. Було показано, що імбир володіє хорошою противірусною активністю завдяки високій концентрації сильних рослинних сполук.
Дослідження на клітинах показали, що витримка імбиру має противірусні можливості проти пташиного грипу, RSV, і котячого calicivirus (FCV), який відповідає норовирусу людини.
Крім того, було виявлено, що речовини з імбиру – гінгерол і зингерон блокують вірусну реплікацію і запобігають вхід вірусів грипу H1N1 (свинячого грипу А) у клітини.

Женьшень

Женьшень – є коренем рослин сімейства Panax. Він довгий час використовується в традиційній китайській медицині. На основі багаторічного застосування було виявлено, що женьшень особливо ефективний у боротьбі з вірусами.
В дослідженнях на тварин і клітинах витяг з корейського червоного женьшеню показувала впливу проти RSV, вірусів герпесу і гепатиту А. (
Крім того, з’єднання в женьшені, звані гинзенозидами, володіють противірусною дією проти гепатиту В, норовируса і вірусів Коксакі, які пов’язані з кількома серйозними захворюваннями, включаючи інфекцію головного мозку, звану менингоэнцефалитом.

Кульбаба

Кульбаба – часто розглядається як бур’ян, але дослідження вказали на наявність декількох лікарських властивостей цієї рослини, у тому числі потенційних противірусних ефектів.
Дослідження на клітинах показали, що кульбаба має противірусні властивості і допомагає боротися з вірусами гепатиту В, ВІЛ та грипу.
Крім того, в одному дослідженні у пробірці було відзначено, що екстракт кульбаби пригнічує реплікацію лихоманки Денге – вірусу, стерпного москітами і викликає лихоманку. Це захворювання може бути смертельним і викликає такі симптоми, як висока температура, блювота і м’язовий біль.

Поділитися з друзями

 

Матеріали по темі:

Як приймати кальцій, не нашкодивши організму
Кальцій – це мікроелемент, який бере участь у побудові клітин людського організму. Він забезпечує міцність кісток, зубів, нігтів, сприяє нормальній роботі серця та інших ...
Як визначити хворобу Альцгеймера за аналізом крові
Чим раніше буде виявлена хвороба, тим на більш довгий термін можна буде відсунути найважчі порушення. Хвороба Альцгеймера – найпоширеніша різновид вікової деменції, за деякими даними, ...
Що потрібно знати про свою групу крові
Група крові або тип крові - це індивідуальні характеристики еритроцитів, що визначаються тими білками і вуглеводами, які знаходяться в мембранах еритроцитів, їх називають антигенами. ...
Вправи для нормалізації артеріального тиску
Ця гімнастика не тільки позитивно впливає на функції серця. Вона допоможе нормалізувати артеріальний тиск, роботу внутрішніх органів, знімає стресову напругу. Ось докладний опис 5 ...
Захворювання, на розвиток яких впливає проста сіль
Ось це так! 5 грамів на день — така безпечна добова норма солі для дорослої людини. Але, на жаль, майже всі ми її ...
Раціон для зцілення кишечника
Ваше тіло реагує на все, що ви їсте. Якщо вас турбують проблеми з травним трактом, дайте кишечнику шанс на одужання, дотримуючись простих правил ...