Як проблеми з ШКТ впливають на настрій і продуктивність

Уважно спостерігаючи за роботою свого організму, ви не зможете заперечувати чітку взаємозв’язок між головним мозком і кишечником. Будь-які стреси та емоційні хвилювання дзеркально відображаються розладом травлення.
При голод ми стаємо злими і дратівливими, а перед важливим заходом відчуваємо нервове поколювання в животі.

Багато лікарі заслужено називають кишечник «другим мозковим центром» організму. Наслідки неправильного харчування впливають на емоції, настрій, швидкість мислення і обробки інформації. Доведено, що склад мікрофлори впливає на передані сигнали, тому до лікування захворювань травної системи слід ставитися з особливою увагою.

Як пов’язані мозок і кишечник

Роботою травного тракту управляє власна нервова система, що складається з 500 млн нейронів і 40 нейромедіаторів. Вони густо пронизують всі відділи кишечника від верхньої частини стравоходу до анального отвору. Це «другий мозок», який отримує і обробляє тисячі сигналів, що посилаються мікробіотою.

Останні дослідження довели, що існує безперервний обмін інформацією між головним мозком і кишечником людини з допомогою блукаючого нерва. Будь-яка зміна складу мікрофлори відбивається на якості та швидкості сигналу, дратуючи емоційний і когнітивний центр. Наприклад, при дисбактеріозі або кишковому отруєння пацієнти скаржаться на відсутність настрою і нудьгу, при кандидозі відчувають підвищену тривожність.
Серед цікавих факторів, які слід знати про взаємозв’язок кишечника і головного мозку:
У травному тракті виробляється до 95% всього серотоніну – гормону радості та гарного настрою. Тому при дисбактеріозі його кількість різко знижується, порушується емоційну рівновагу.
При захворюваннях кишечника в кілька разів зменшується вироблення дофаміну та адреналіну. Людина стає пригніченим, не може приймати важливі рішення, втрачає мотивацію в роботі.

Схожі статті:  Як ми губимо своє здоров'я диханням

При вивченні синдрому роздратованого кишечника доведено, що пацієнти відчувають постійну тривогу, підвищену збудливість, переростає в хронічний стрес або неврози.
В ході складних експериментів учені встановили, що деякі біобактеріі в кишечнику можуть виробляти нейромедиаторную гаммааминомасляную кислоту або ГАМК. Це важлива молекула, що відповідає на передачу сигналів по нервових волокнах, що стимулює роботу емоційного і лимбического відділу. На її принципі дії розроблені поширені заспокійливі препарати, що знімають напругу: «Валіум» Ксанакс», «Клоназепам».

Крім того, відомо, що нервова система кишечника володіє певною пам’яттю. Основу становить кишкова мікрофлора, сформована у малюка в 2-3 роки. Вона практично не змінюється протягом життя і сильно впливає на наше статура, схильність до повноти. Саме кишковий мікробіом відповідає за імунітет, тому деякі люди від природи болючі, застуджуються при найменшому переохолодженні.

Як підтримувати рівновагу в роботі мозку і кишечника

Нервова система кишкового тракту гостро реагує на зміни мікрофлори, подає тривожні сигнали, знижуючи вироблення гормонів стресу. Щоб зберегти емоційний спокій, зменшити ризик панічних атак, неврозу або депресії, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
Харчуйтеся правильно, використовуючи тільки корисні для мікрофлори продукти. Натуральними пребіотиками вважаються водорості, спаржа і зелені овочі, овес, насіння льону, цибулю і банани.
При дисбактеріозі або після отруєння приймайте пробіотики в капсулах, налягайте на кисломолочні продукти, сири, квашену капусту, слідкуйте за питним режимом.
Для збереження балансу мікрофлори виключіть з раціону продукти, що живлять патогенні бактерії: цукор і здобну випічку, рафіновані олії, алкоголь. Приймайте антибіотики тільки за призначенням лікаря, суворо дотримуйтесь дозування.
Для підтримання душевної рівноваги та зменшення напруги займайтеся спортом. Спробуйте медитацію, познайомтеся з йогою.
Кишечник людини не тільки відповідає за процес перетравлення їжі, але і впливає на емоції, когнітивні функції. Це «другий мозок», що має власні нейрони і нервові волокна, вбудовані в загальну систему. Підтримуючи баланс корисних мікроорганізмів, можна позбутися від постійної тривоги, дратівливості, знайти душевну рівновагу.

Схожі статті:  Кращі чаї для заспокоєння нервів

Поділитися з друзями

 

Матеріали по темі:

Хвороби, які лікує чай
Ось це так! Чашечка звичайного чорного чаю може бути не тільки смачним напоєм, але і ліками. Таніни, антиоксиданти та інші корисні речовини, якими багатий ...
Як проявляється дефіцит сірки і чим загрожує
Сірку для краси і здоров'я використовували ще в давнину. Її змішували з патокою і отримували «весняний тонік», що поліпшує якість шкіри, нігтів, волосся. ...
Який зв’язок між проблемною шкірою і гормонами
Багато хто вважає, що від гормонів, у першу чергу залежить робота органів репродукції. Насправді, ендокринна система впливає на здоров'я, зовнішню привабливість, вага і ...
Чому часто болить голова
Коли болить голова, ми звично тягнемося за таблеткою. І не замислюємося, чому це з нами відбувається. В яких випадках головний біль говорить про проблеми ...
Як цукор впливає на психічне здоров’я
Дослідження пов'язують солодкі напої, як цукровмісні, так і штучно підсолоджені, з підвищеним ризиком розвитку депресії, причому найвищий ризик пов'язаний з дієтичними фруктовими напоями ...
Як знизити ризик деменції
Ось це так! За статистикою, деменція вражає до 50 млн людей на рік. Не так давно ВООЗ випустила перші міжнародні рекомендації в цій ...